Jako "zawstydzającą" określiła w środę Konferencja Episkopatu Włoch decyzję Rzymskiego Trybunału Administracyjnego, który wykluczył stopnie z religii z listy ocen składających się na końcową notę na świadectwie maturalnym.
Trybunał orzekł również, że nauczyciele religii nie będą uczestniczyli w posiedzeniach rady pedagogicznej ustalających końcowe oceny uczniów.
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds spraw Edukacji Katolickiej, Szkoły i Uniwersytetu, biskup Diego Coletti oświadczył w Radiu Watykańskim, że decyzja Trybunału "podważa podstawy konkordatu między Kościołem i Państwem z 1929 roku".
Jeśli jako laickość nauczania rozumie się wykluczenie religii z procesu kształtowania tożsamości ucznia - powiedział biskup - to "dokonuje się jak najgorszej interpretacji zasad epoki oświecenia" przez przyjęcie założenia, że pokój społeczny można osiągnąć tylko anulując różnice wynikające z wyznawania różnych religii.
"Nauka religii w szkołach - podkreślił biskup - nie ma służyć indywidualnym opcjom religijnym, lecz kształtowaniu ogólnej kultury jednostki".
Sekretarz włoskiego Autonomicznego Związku Zawodowego Nauczycieli Religii (SNADIR), Orazio Ruscica, wypowiadając się na ten sam temat przed mikrofonem rozgłośni watykańskiej zapowiedział zaskarżenie decyzji Rzymskiego Trybunału Administracyjnego w sprawie stopni z religii do sądu wyższej instancji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.