Radom: Tak samo będzie w całej Polsce?

Bartosz Arłukowicz (Lewica) zaapelował w czwartek do minister zdrowia Ewy Kopacz, aby zajęła się sytuacją szpitala specjalistycznego w Radomiu. Od ośmiu dni strajkują pielęgniarki z tego szpitala, domagając się podwyżek.

Na konferencji prasowej Arłukowicz wezwał Kopacz - w imieniu polityków swego ugrupowania - do zajęcia się trudną sytuacją w radomskim szpitalu, która - jak mówił - "tli się", ale może "rozlać się na całą Polskę".

"Apelujemy do pani minister, aby spowodowała, że NFZ wypłaci nadwykonania. Żądamy od pani minister natychmiastowego zajęcia się tą sprawą" - powiedział poseł.

Dodał, że Lewica próbuje "zrozumieć podejście Ministerstwa Zdrowia, które mówi, że to nie jest ich problem, to jest sprawa samorządu i dyrektora szpitala".

Arłukowicz zaznaczył, że minister Kopacz "publicznie zapowiedziała, iż wszystkie szpitale w Polsce będą miały zapłacone nadwykonania z 2009 roku".

Zacytował także informację Narodowego Funduszu Zdrowia z lipca, według której Fundusz "w pierwszej kolejności zapłaci za nadwykonania, które powstały w tym roku", a "tylko w pierwszym półroczu 2009 r. szpitale udzieliły świadczeń ponad limit na kwotę 600 mln złotych".

Zdaniem posła Lewicy, gdyby szpitalowi w Radomiu nadwykonanie zostało zapłacone z NFZ, wówczas na konto szpitala wpłynęło by 1,2 mln złotych. "To byłby moment, kiedy pat negocjacyjny udałoby się przełamać i rozmowy by ruszyły" - uważa Arłukowicz.

"Jeśli teraz słyszymy z resortu zdrowia, że 'to nie jest nasz problem', możemy przyjąć, że tak samo będzie ze szpitalami w całej Polsce" - dodał poseł.

Minister zdrowia pytana w ubiegłym tygodniu o sytuację w radomskiej placówce podkreśliła, że "to nie jest tak, że jak coś się dzieje w szpitalu, to za to odpowiada minister". "Każdy ze szpitali ma organ założycielski. "Organem założycielskim dla tego szpitala jest rada miasta i prezydent miasta. Ten organ, a nie minister zdrowia, śledzi dokładnie dynamikę zadłużania placówki" - powiedziała Kopacz.

Minister wskazała, że za bezpieczeństwo zdrowotne na tym terenie odpowiada jednostka samorządu terytorialnego - czyli prezydent miasta, i to on będzie musiał podjąć decyzję o ewakuacji szpitala lub nie.

Radomski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie. Przyjmuje pacjentów nie tylko z Radomia, ale i z sąsiednich powiatów. W szpitalu pracuje blisko 1500 osób, z czego 600 to pielęgniarki i położne. Placówka ma 20 mln zł długu, z czego 5 mln zł to zobowiązania wymagalne. Prawie 80 proc. budżetu szpitala pochłaniają wynagrodzenia.

We wtorek fiaskiem zakończyły się kolejne rozmowy protestujących pielęgniarek z dyrekcją radomskiego szpitala. Siostry po raz kolejny obniżyły żądania dotyczące podwyżek - z 500 do 450 zł. Dyrektor szpitala zaproponował, że wypłaci pielęgniarkom do podziału 1,2 mln zł, które szpital ma otrzymać z NFZ. W czwartek do Radomia przyjechały pielęgniarki z innych miast, by wspólnie pikietować radomski szpital.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »