Niższa izba parlamentu w piątek przez aklamację przyjęła uchwałę, w której uczczono twórców Konstytucji 3 Maja.
"3 maja 1791 roku Sejm Wielki po burzliwej debacie przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 Maja. W 2016 roku mija 225 lat od tego doniosłego wydarzenia. Ustanowiony wówczas akt był pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą taką na świecie. Konstytucja 3 Maja stanowiła ogromny przełom w ówczesnej Polsce i doprowadziła do znacznego wzmocnienie państwa polskiego" - czytamy w uchwale.
Jak podkreślono, nasza historia pokazuje, że wielkie rzeczy są najczęściej wynikiem solidarnych działań całego narodu. "W tworzenie Konstytucji 3 Maja zaangażowani byli najwybitniejsi przedstawiciele elit świeckich oraz duchownych. Konstytucja 3 Maja była wyrazem najszlachetniejszych dążeń oraz pragnienia państwa nowoczesnego, bezpiecznego i sprawiedliwego. Idee jakie wyrażały słowa Konstytucji przez kolejne lata inspirowały politycznych myślicieli, prawodawców jak również miliony Polaków, chcących oprzeć narodową wspólnotę na fundamencie państwa prawa" - napisano w uchwale.
W ocenie Sejmu, jest czymś wielce symbolicznym, że ta rocznica jest dziś nierozerwalnie związana z przypadającą dwa dni wcześniej rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Te dwa akty woli politycznej narodu wynikały z najgłębszych dążeń patriotycznych do modernizacji kraju i zakotwiczenia polskiej państwowości w przestrzeni europejskiej. Mało było w naszych dziejach wydarzeń, które odcisnęły tak duże piętno na historii całego globu" - podkreślono w uchwale.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia niniejszą uchwałą wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom Konstytucji 3 Maja i wszystkim Polakom, którzy przez dekady pielęgnowali pamięć o niej i opartych na niej ideałach" - czytamy w uchwale.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.