Konkordat zawarty przez Brazylię ze Stolicą Apostolską będzie całkowicie zgodny z konstytucją tego kraju, w tym z zasadą świeckości państwa.
Zapewnił o tym tamtejszy episkopat. Dyskusja na temat konkordatu rozgorzała na nowo po zatwierdzeniu tekstu umowy przez komisję spraw zagranicznych brazylijskiego parlamentu. Niebawem ma na ten temat debatować cała izba. Niektóre środowiska, w tym protestanckie i ateistyczne, upatrują w tym akcie działań faworyzujących Kościół katolicki w sferze publicznej. Dowodem takiego uprzywilejowania ma być zapis otwierający możliwość wprowadzenia lekcji religii do szkół jako przedmiotu opcjonalnego. Zdaniem katolickich biskupów, takie stawianie sprawy jest dezinformowaniem opinii publicznej.
Jak stwierdził przewodniczący brazylijskiego episkopatu, abp. Geraldo Lyrio Rocha, umowa nie narusza konstytucji, ani świeckości państwa. Nie ustanawia też żadnych przywilejów dla Kościoła katolickiego. Jest natomiast de facto zebraniem w jedną legislacyjną całość tego, co już jest zawarte zarówno w ustawie zasadniczej, jak i w cząstkowych umowach między Kościołem a państwem. Przewodniczący episkopatu zwrócił przy tym uwagę, że obowiązujący dotychczas dokument regulujący status prawny Kościoła w Brazylii to dekret sprzed 119 lat, który już dawno należało aktualizować. Ponadto wiele innych państw utrzymuje ze Stolicą Apostolską stosunki dyplomatyczne i zawiera z nią umowy, w tym także konkordaty, a więc nie jest to jakiś przypadek wyjątkowy. „Świeckość nie jest bynajmniej synonimem antyreligijności, czy tym bardziej ateizmu – dodał abp Lyrio Rocha. – Świeckość państwa oznacza, że nie jest ono wyznaniowe i że gwarantuje wszystkim wspólnotom religijnym prawo wypowiadania się i organizowania w granicach obowiązującego prawa”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.