Reklama

Odkrycie Polki zadziwiło biologów

Dr Anna Karnkowska, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego odkryła niezwykłe pierwotniaki  Monocercomonoides, u których nie występują mitochondria - centra energetyczne komórek.

Reklama

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że z uwagi na funkcje, jaką pełnią, mitochondria są niezbędne do życia. 

W mitochondrium zachodzi proces komórkowego "oddychania", w wyniku którego powstaje adenozynotrifosforan - źródło energii komórki. Ponadto mitochondria odpowiadają za wzrost, rozwój komórek, ich specjalizację czy wreszcie śmierć komórki.

Wiadomo było, że niektóre organizmy żyjące w środowisku ubogim w tlen mają zredukowane mitochondria, ale fakt, że istnieją organizmy ich pozbawione - to absolutna nowość.

Dr Karnkowska odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie zaczęła pracę na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie.

Eugene Koonin, biolog z National Center for Biotechnology Information w USA twierdzi, że odkrycie czesko-kanadyjskiego zespołu, którym kierowała Karnkowska, ma fundamentalne znaczenie jako wstęp do dalszych badań tego ewolucyjnego fenomenu.

Pierwotniaki Monocercomonoides żyją w jelitach szynszyli, gdzie składniki odżywcze potrzebne do życia komórek, występują w obfitości. Mało jest jednak tlenu. Stąd zamiast używać mitochondriów i przeprowadzać proces spalania komórkowego (oddychania) do produkcji energii, organizmy te wykorzystują enzymy w cytoplazmie do rozkładania pokarmu i dostarczania energii.

Jak relacjonuje ustalenia polskiej badaczki Science Magazine - odkryte pierwotniaki nie są żywą skamieliną. Ich bliscy krewni wciąż posiadają mitochondria, co sugeruje, że eliminacja tych organelli komórkowych nastąpiła stosunkowo niedawno i jest efektem trwającej wciąż ewolucji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama