Świat składa się z bakterii

Lublin gościł mikrobiologów i genetyków, którzy spotkali się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, by podzielić się doświadczeniem i wiedzą podczas sympozjum zatytułowanego "Metagenomy różnych środowisk".

Nie ma środowiska, gdzie nie występują bakterie.

- Są wszędzie, w gorących źródłach, są w toksynach, są wszędzie. Organizm człowieka jest wypełniony bakteriami – mówi ceniony polski biolog molekularny i genetyk prof. dr hab. Adam Jaworski z Uniwersytetu Łódzkiego, jeden z uczestników spotkania na KUL.

Sympozjum jest wydarzeniem, które każdego roku gromadzi specjalistów, naukowców, badaczy – entuzjastów mikrobiologii z całej Polski. Dzielą się oni najnowszymi osiągnięciami nauki, wymieniają doświadczenia i dyskutują, jak w praktyce wykorzystywać wyniki badań.

– Metagenomika, jako dynamicznie rozwijająca się dziedzina, umożliwia nam coraz głębsze zrozumienie różnorodności mikroorganizmów w środowiskach. Badania metagenomiczne dostarczają nie tylko fundamentalnej wiedzy o ekosystemach, ale są perspektywą dla medycyny, biotechnologii, rolnictwa – podkreśla prorektor ds. misji i cyfryzacji prof. Adam Zadroga, podczas otwarcia sympozjum.

Naukowcy – uczestnicy konferencji – zajmują się badaniem i obserwacją mikroorganizmów żyjących wokół nas – w wodzie, w glebie, w przewodzie pokarmowym. Wszystkie można zidentyfikować metodami genetycznymi. Jak zauważa prof. Adam Jaworski, obchodzący 60-lecie pracy badawczej, mamy ogromny postęp w nauce.

– Przez dziesiątki lat biolodzy, jeśli nie mogli wyhodować jakiejś bakterii i zobaczyć jej pod mikroskopem, uznawali, że jej nie ma. Dzięki badaniom DNA wiele zmieniło się na plus – zaznacza genetyk.

– Bez bakterii by nas nie było – mówi prof. Jaworski. – Drobnoustroje są niezbędne dla żyzności gleby, dla ochrony środowiska, dla degradacji metali ciężkich, toksyn. Bez drobnoustrojów nie byłoby życia na ziemi.

Mikrobiolog prof. Agnieszka Wolińska, kierownik Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów na Wydziale Medycznym KUL, odpowiedzialna za organizację tegorocznej edycji sympozjum, wskazuje, że odpowiednio dobrane szczepy mikroorganizmów mogą chronić rośliny przed chorobami czy szkodnikami, zwiększając tym samym plony. To ona wraz z biotechnologami KUL wzięła pod lupę pszenicę ozimą i „skonstruowała” skład biopreparatu, który pomaga roślinom rosnąć i chroni je przed chorobami, a dodatkowo zawiera bakterie, które rośliny mają w sobie.

W każdej dotychczasowej edycji sympozjum uczestniczyło ponad 100 naukowców, będących specjalistami i ekspertami z zakresu ekologii mikroorganizmów, fitopatologii, genetyki, mikrobiologii, bioinformatyki, ochrony środowiska oraz rolnictwa. Każdego roku organizatorem jest inny ośrodek naukowy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
26°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
29°C Czwartek
dzień
30°C Czwartek
wieczór
wiecej »