Darmowe zwiedzanie muzeum, korzystanie z pływalni oraz rabaty w sklepach i w punktach usługowych dla osób z rodzin wielodzietnych zawarto w programie "Nas troje i więcej", realizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sandomierzu (Świętokrzyskie).
W poniedziałek pierwsze pięć rodzin otrzymało karty rabatowe, uprawniające do promocyjnych zakupów i bezpłatnego korzystania z ofert m. in. Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR).
Jak powiedziała PAP dyrektor sandomierskiego OPS Halina Komenda, program ma na celu wsparcie rodzin wielodzietnych poprzez umożliwienie im korzystania z oferty kulturalnej i sportowej w mieście, do której - ze względu na wysokie koszty - takie rodziny nie miały zwykle dostępu.
Do akcji poza Muzeum Okręgowym i MOSiR, który oferuje np. zajęcia na pływalni i turnieje sportowe, przystąpiły m.in. Ludowy Klub Sportowy, sandomierskie PTTK, Muzeum Diecezjalne, a także właściciele kwiaciarni i zakładu fryzjerskiego. Uczestnicy programu mogą za darmo lub z rabatami - od 10 do 30 proc. ceny - skorzystać z ofert tych placówek.
"Poprzez program chcemy ukształtować pozytywny wizerunek rodziny wielodzietnej i pokazać społeczeństwu, że posiadanie wielu dzieci to nie patologia, tylko powód do dumy" - podkreśliła Komenda.
Program jest skierowany do rodzin mieszkających w Sandomierzu, w których jest co najmniej troje dzieci i jedno z rodziców. Nie jest ważne jaki dochód uzyskuje rodzina ani czy korzysta z pomocy opieki społecznej. Programem objęto także wielodzietne rodziny zastępcze. Zniżki obejmują rodziców i dzieci, a najmłodsi będą mogli skorzystać z promocyjnej karty tylko wtedy, gdy będą z opiekunem.
Podobne inicjatywy były realizowane wcześniej w Grodzisku Mazowieckim i w Tychach. Właśnie projekty tych dwóch miast były inspiracją dla pracowników sandomierskiego OPS w tworzeniu własnego programu.
Pilotażowy projekt będzie realizowany w Sandomierzu przez rok. Do tej pory przygotowano karty dla 16 rodzin - łącznie 74 osób. Sandomierski OPS w dalszym ciągu poszukuje instytucji i firm, które chcą przystąpić do akcji. Do projektu nadal mogą zgłaszać się także rodziny, które chcą wziąć w nim udział.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.