Zeznania na masowym procesie są nieważne

Były prezydent Iranu, zwolennik reform Mohammad Chatami uznał w środę za "nieważne" zeznania, składane na toczącym się obecnie w Teheranie masowym procesie działaczy opozycji. Zdaniem Chatamiego, część takich zeznań została "uzyskana w nadzwyczajnych warunkach" i są one całkowicie niezgodne z prawdą.

W Teheranie stanęła we wtorek przed sądem kolejna, czwarta już grupa działaczy opozycji, oskarżonych o udział w niepokojach po czerwcowych wyborach prezydenckich w Iranie. W gronie osób, jakie zasiadają na ławie oskarżonych, znajdują się były wiceminister spraw wewnętrznych Mustafa Tadżzadeh, były wiceminister spraw zagranicznych Mohsen Aminzadeh, były rzecznik rządu Abdollah Ramezanzadeh oraz irańsko-amerykański wykładowca Kian Tadżbachsz.

Wśród oskarżonych znalazł się m.in. reformator Said Hadżarian. Jego zeznania, odczytane w sądzie, wywołały szok: opozycjonista potwierdził zarzuty władz w sprawie udziału w antyrządowym spisku i błagał o wybaczenie mu błędu. Zdaniem pozostających na wolności opozycjonistów, zeznanie z pewnością zostało wymuszone na schorowanym działaczu. Mimo samokrytyki oskarżonego, prokurator zażądał we wtorek "maksymalnego wymiaru kary" dla Saida Hadżariana, zarzucając mu działanie na szkodę bezpieczeństwa narodowego Iranu.

Od początku sierpnia przed sądem w Teheranie postawiono już ponad stu opozycjonistów - uczestników wystąpień powyborczych. Zarzucono im m.in. podejmowanie działań, zagrażających bezpieczeństwu narodowemu, za co grozić może nawet kara śmierci. Wyroki jeszcze nie zapadły.

Według oficjalnych wyników, wybory prezydenckie w Iranie z 12 czerwca wygrał ultrakonserwatywny Mahmud Ahmadineżad. Opozycja oskarża władze o fałszerstwa wyborcze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  wiecej »