Ekspertyza ws. katastrofy pod Grenoble.

Raport francuskich biegłych w sprawie katastrofy polskiego autokaru pod Grenoble został przekazany do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Okres oczekiwania na opinię polskich specjalistów ws. francuskiej ekspertyzy wyniesie ok. dwóch miesięcy - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Biegli z krakowskiego Instytutu przeprowadzali wizje lokalną na miejscu wypadku.

Jak powiedziała Wojciechowicz, dokument z Francji trafił do szczecińskiej prokuratury za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości pod koniec lipca, potem był tłumaczony. Raport odnosi się do prawdopodobnych przyczyn wypadku, do którego doszło 22 lipca 2007 r., i został sporządzony przez Wydział Pojazdów Instytutu Badań Kryminalistycznych Żandarmerii Francuskiej w Paryżu.

Jak dodała rzeczniczka, "ekspertyza jest końcowym dokumentem z realizacji wniosku o pomoc prawną skierowanego do francuskich organów ścigania w sprawie przyczyn wypadku polskiego autokaru". Dodała, że po analizie dokumentu wiadomo, iż końcowe wnioski w nim zawarte nie pozwalają na uprzywilejowanie żadnej z zakładanych dotychczas hipotez o przyczynie katastrofy, w tym hipotezy, że doszło do niego na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu hamulcowego w samochodzie".

"Z raportu francuskich biegłych wynika, że należy brać pod uwagę różne zakładane dotychczas hipotezy lub też ich kombinacje, a mianowicie nieprawidłowe wykorzystanie układu hamulcowego w czasie jazdy przez kierowcę podczas zjazdu drogą, na której doszło do wypadku, niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, nadmierne zużycie klocków hamulcowych, nieprawidłową konserwację spowalniacza hydraulicznego" - podkreśliła Wojciechowicz.

W sprawie wypadku trwają dwa odrębne śledztwa prowadzone przez prokuratury polską w Szczecinie i francuską.

Niejednoznaczność nowej ekspertyzy, jeśli chodzi o przyczynę wypadku, oznacza prawdopodobnie umorzenie prokuratorskiego postępowania.

Do wypadku autokaru doszło 22 lipca 2007 roku we francuskich Alpach, w miejscowości Vizille koło Grenoble. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dolinę rzeki. Podróżowało nim po europejskich sanktuariach maryjnych 50 osób - 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Większość pochodziła z woj. zachodniopomorskiego, głównie Stargardu Szczecińskiego, Świnoujścia i Szczecina. Zginęło 26 osób, 24 zostały ranne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »