„Niech obecny Ramadan będzie nadzwyczajnym czasem wzmożonej modlitwy, przebaczenia i pojednania – czytamy we wspólnym apelu irackich chrześcijan i muzułmanów. 50 przedstawicieli wspólnot wiernych Kirkuku zebrało się w katedrze tego miasta, by razem zaapelować o dialog i wzajemne przebaczenie.
Spotkanie zorganizował chaldejski arcybiskup tego miasta, Louis Sako.
„To gest bliskości względem naszych braci muzułmanów – powiedział reporterowi Asianews abp Sako. – Irak potrzebuje pojednania i dialogu” – dodał hierarcha. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że czas Ramadanu stanie się okazją do stworzenia atmosfery bezpieczeństwa, bo tylko wtedy wzajemne rany się zagoją, a troski odejdą w niepamięć. Pragniemy wszyscy żyć w pokoju i radości, czytamy w wydanym apelu.
W części odnoszącej się do polityków, sygnatariusze przesłania zaapelowali, by problemy regionu, nękanego zawieruchą wojny domowej, rozwiązywać używając języka racjonalnego. Należy wspólnie wypracować rozwiązania polityczne gwarantujące bezpieczeństwo w mieście i jego integralność. Wspólne zaangażowanie ma zaowocować poczuciem braterstwa i wzajemnego szacunku żyjących w dzielnicach Kirkuku chrześcijan i muzułmanów.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
# Aktualizujemy bilans ofiar i dodajemy informację o przebiegu akcji ratunkowej. #