„Niech obecny Ramadan będzie nadzwyczajnym czasem wzmożonej modlitwy, przebaczenia i pojednania – czytamy we wspólnym apelu irackich chrześcijan i muzułmanów. 50 przedstawicieli wspólnot wiernych Kirkuku zebrało się w katedrze tego miasta, by razem zaapelować o dialog i wzajemne przebaczenie.
Spotkanie zorganizował chaldejski arcybiskup tego miasta, Louis Sako.
„To gest bliskości względem naszych braci muzułmanów – powiedział reporterowi Asianews abp Sako. – Irak potrzebuje pojednania i dialogu” – dodał hierarcha. Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że czas Ramadanu stanie się okazją do stworzenia atmosfery bezpieczeństwa, bo tylko wtedy wzajemne rany się zagoją, a troski odejdą w niepamięć. Pragniemy wszyscy żyć w pokoju i radości, czytamy w wydanym apelu.
W części odnoszącej się do polityków, sygnatariusze przesłania zaapelowali, by problemy regionu, nękanego zawieruchą wojny domowej, rozwiązywać używając języka racjonalnego. Należy wspólnie wypracować rozwiązania polityczne gwarantujące bezpieczeństwo w mieście i jego integralność. Wspólne zaangażowanie ma zaowocować poczuciem braterstwa i wzajemnego szacunku żyjących w dzielnicach Kirkuku chrześcijan i muzułmanów.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.