Jedyny w Europie park orientacji przestrzennej - miejsce, gdzie niewidome dzieci będą uczyły się samodzielnego poruszania w terenie, powstaje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania.
Park zajmie powierzchnię ok. 2 ha. Powstanie na terenie ogrodu przylegającego do zabytkowego, barokowego zespołu budynków pocysterskich, w których mieści się ośrodek.
Jak powiedziała PAP dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska, wychowankowie nauczą się w parku samodzielności, zanim zaczną poruszać się np. po mieście. Stworzenie parku kosztować będzie ok. 5 mln zł.
"W parku będą zapewnione symulacje różnych zdarzeń i sytuacji. Dzieci będą miały możliwość np. poruszania się po różnych nawierzchniach, nauczą się pokonywać krawężniki, będą także groty ciszy, kaskady, molo, plac zabaw i rozmaite przyrządy do ćwiczeń" - powiedziała PAP Tomaszewska.
Zaplanowane w parku konstrukcje i urządzenia będą miały za zadanie oddziaływać na wszystkie zmysły niewidomej osoby. Ma w nim zostać odtworzona m.in. aleja grabów, część uliczek zostanie podświetlona, pojawią się m.in. równoważnie, wiszące mosty i huśtawki.
"Chcemy zapewnić dzieciom te doznania, które mają miejsce gdzieś w terenie, czyli np. na ulicy. Potrzebne są dźwięki sygnalizacji świetlnej, czy ruchu ulicznego: zupełnie inaczej brzmi autobus w deszczu, inaczej kiedy jest pogodnie. To są rzeczy, na które osoby widzące nie zwróciłyby uwagi a które pomagają niewidomym w codziennym funkcjonowaniu. Z placówkami naukowymi tworzymy już bibliotekę dźwięków" - powiedziała.
Tworzenie parku ma potrwać nawet 3 lata. Inwestycja jest jednym z elementów rewitalizacji kompleksu w Owińskach. Niewidomi mają swoje zajęcia w poklasztornym budynku z XVIII w. Jak powiedział PAP starosta poznański Jan Grabkowski, do tej pory na odnowienie i konserwację kompleksu wydano ok. 7 mln zł.
"Za te pieniądze budynek został poddany termomodernizacji, wkrótce renowacji poddana zostanie elewacja. Liczymy na to, że zabytkowy kompleks stanie się dużą atrakcją turystyczną. W placówce ma również rozpocząć działalność tzw. dark cafe, czyli kawiarnia, w której goście będą przebywali w absolutnej ciemności" - powiedział PAP Grabkowski.
W ośrodku rozpoczęto już prace nad stworzeniem muzeum tyflologicznego z jednym z największych na świecie zbiorów map oraz kolekcją grafik dotykowych i przedmiotów codziennego użytku dla osób niewidomych.
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształci się ok. 260 dzieci i osób do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych.
Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.