Kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, dr Jacek Puchała, został laureatem tegorocznej nagrody im. Giuseppe Whitakera. Uroczyste jej wręczenie odbędzie się w czwartek wieczorem w Palermo w obecności władz WHO, Republiki Włoskiej, władz Regionu Sycylii oraz przedstawicieli świata kultury i nauki.
"Jury doceniło niezwykłą aktywność Jacka Puchały na wielu płaszczyznach: naukowej, klinicznej, dydaktycznej oraz działalność w międzynarodowych organizacjach medycznych. Puchała, jako pierwszy w Polsce, rozpoczął wszczepianie integry (tzw. sztucznej skóry), która skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Również, jako pierwszy w Polsce, zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic" - poinformowała PAP rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc.
Jak wyjaśniła Oberc, nagrodę od 1983 roku co dwa lata przyznaje Śródziemnomorska Rada Oparzeniowa (Mediterranean Burns Council - MBA), która zrzesza chirurgów oparzeniowych z całego świata, oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Otrzymują ją twórcy nowoczesnej medycyny oparzeń. Nagroda Whitakera jest wymieniana w kategorii nagród "noblowskich".
Tegoroczny laureat nagrody jest autorem ponad 100 prac naukowych publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach, 135 wykładów zaprezentowanych na kongresach i sympozjach naukowych, laureatem wielu nagród (m.in. nagrody "Per aspera ad astra" Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu "Serce za Serce" przyznawanego przez Fundację Prometeusz, Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, "Złotej Brzytwy" im. Zory Janzekovic. W uznaniu za całokształt swojej pracy oraz upowszechnianie nowoczesnych metod leczenia oparzeń w Polsce, doc. Puchała został 23. w historii światowej medycyny laureatem nagrody Whitakera.
Czwartkowa uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w willi "Malfitano" będącej siedzibą Śródziemnomorskiej Rady Oparzeniowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.