Biskup tarnowski Wiktor Skworc zaapelował do przedsiębiorców i polityków odpowiedzialnych za gospodarkę o docenienie „kapitału ludzkiego” czyli człowieka pracy.
„Największym kapitałem jest człowiek” – przypomniał biskup uczestnikom Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Ordynariusz tarnowski uczestniczył w panelu poświęconym wartości kapitału ludzkiego w Europie Środkowo – Wschodniej po dwóch dekadach transformacji. Wskazywał, że „kapitał ludzki” stanowi niedoceniane bogactwo naszego kraju i gospodarki. „To dzięki niemu – nie rządowi - Polska uciekła kryzysowi i dziś jako jedyna w UE ma wzrost PKB” – podkreślił biskup.
Hierarcha stwierdził, że Polska trwoni „kapitał ludzki akceptując migrację młodego, dobrze wykształconego młodego pokolenia. „Oferty – wezwania – kierowane do młodych – wracajcie – nie są wiarygodne, bo nie są poparte konkretami. Polska trwoni „kapitał ludzki” przedsiębiorców, którzy marnują czas na zmaganie się z uciążliwymi ograniczeniami, barierami biurokratycznymi” – mówił bp Skworc.
Podczas panelu podkreślił, że najbardziej oczekiwanym konkretem nie są bądźcie materialne, ulgi czy inne świadczenia, ale wolność gospodarcza. „Jedynie ona może docenić i wyzwolić do działania „kapitał ludzki”, który i tak w naszym kraju wykazuje niezwykły dynamizm” – wskazywał bp Skworc.
Na kończące się dziś Forum Ekonomiczne przyjechało do Krynicy prawie dwa tysiące gości - polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki i kultury z ponad 60 krajów świata. Hasło tegorocznego Forum to: „Solidarność europejska - 20 lat po rewolucji”.
Podczas spotkania odbyło się około 140 paneli dyskusyjnych dotyczących transformacji ustrojowej, energetyki, polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa oraz kryzysu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.