Reklama

Wspólnie w rocznicę zamachów

Międzyreligijna wieczerza w pół drogi między Betlejem i Jerozolimą oraz modlitwa organizowana przez Wspólnotę św. Idziego w Rzymie w rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. – to niektóre z religijnych inicjatyw upamiętniających ofiary ataku terrorystów na Stany Zjednoczone przed ośmiu laty.

Reklama

Na kolacji w ewangelickim ośrodku edukacyjnym Thalita Kum School w Beit Dżala zbiorą się wieczorem żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Celem tej inicjatywy jest „danie szczególnego znaku pokoju” mieszkańcom ziemi rozrywanej konfliktem izraelsko-palestyńskim.

Wieczór wybrano dlatego, że po całym dniu postu w czasie Ramadanu wyznawcy islamu zbierają się całymi rodzinami na posiłek, piątek natomiast dlatego, że tego dnia rodziny żydowskie spożywają wieczerzę rozpoczynającą szabat. Z kolei wybór chrześcijańskiej szkoły w Beit Dżala był podyktowany faktem, że można się tam dostać zarówno z terenu Izraela, jak i Autonomii Palestyńskiej.

Organizatorem międzyreligijnej wieczerzy jest MEPEACE – organizacja pozarządowa podejmująca inicjatywy mające na celu doprowadzenie do pokoju na Bliskim Wschodzie (http://www.mepeace.org). Liczy ona 3 tys. członków, pochodzących ze 175 krajów.

Z kolei Wspólnota św. Idziego postanowiła uczcić ofiary terroryzmu wieczorną modlitwą w rzymskiej bazylice Matki Bożej na Zatybrzu. W opublikowanym z tej okazji komunikacie Wspólnota przypomina, że „ten tragiczny zamach” kosztował życie tysięcy ludzi. Stanowił też punkt zwrotny naszych czasów, skłaniający do „coraz większego zaangażowania na drodze spotkania i dialogu”.

Zdaniem sekretarza Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Agostino Marchetto 11 września 2001 ujawnił „wielkie sprzeczności w roli religii w zaprowadzaniu pokoju”. Pokazał, że konieczny jest „skok jakościowy w kontaktach międzyreligijnych”, polegający na tym, iż wszyscy zaczną siebie nawzajem słuchać i „ryzykować dla drugiego”.

Konieczne jest także, zdaniem hierarchy, znalezienie sposobu na zażegnanie zarówno „imperializmu kulturowego, który polega na wchłonięciu różnych kultur przez dominującą”, jak i „relatywizmu kulturowego, który prowadzi do bałkanizacji społeczeństwa”.

W serii czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych rano 11 września 2001 r. na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów zginęło 3 tys. osób, w tym 5 Polaków, a także 19 porywaczy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama