Międzyreligijna wieczerza w pół drogi między Betlejem i Jerozolimą oraz modlitwa organizowana przez Wspólnotę św. Idziego w Rzymie w rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. – to niektóre z religijnych inicjatyw upamiętniających ofiary ataku terrorystów na Stany Zjednoczone przed ośmiu laty.
Na kolacji w ewangelickim ośrodku edukacyjnym Thalita Kum School w Beit Dżala zbiorą się wieczorem żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Celem tej inicjatywy jest „danie szczególnego znaku pokoju” mieszkańcom ziemi rozrywanej konfliktem izraelsko-palestyńskim.
Wieczór wybrano dlatego, że po całym dniu postu w czasie Ramadanu wyznawcy islamu zbierają się całymi rodzinami na posiłek, piątek natomiast dlatego, że tego dnia rodziny żydowskie spożywają wieczerzę rozpoczynającą szabat. Z kolei wybór chrześcijańskiej szkoły w Beit Dżala był podyktowany faktem, że można się tam dostać zarówno z terenu Izraela, jak i Autonomii Palestyńskiej.
Organizatorem międzyreligijnej wieczerzy jest MEPEACE – organizacja pozarządowa podejmująca inicjatywy mające na celu doprowadzenie do pokoju na Bliskim Wschodzie (http://www.mepeace.org). Liczy ona 3 tys. członków, pochodzących ze 175 krajów.
Z kolei Wspólnota św. Idziego postanowiła uczcić ofiary terroryzmu wieczorną modlitwą w rzymskiej bazylice Matki Bożej na Zatybrzu. W opublikowanym z tej okazji komunikacie Wspólnota przypomina, że „ten tragiczny zamach” kosztował życie tysięcy ludzi. Stanowił też punkt zwrotny naszych czasów, skłaniający do „coraz większego zaangażowania na drodze spotkania i dialogu”.
Zdaniem sekretarza Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Agostino Marchetto 11 września 2001 ujawnił „wielkie sprzeczności w roli religii w zaprowadzaniu pokoju”. Pokazał, że konieczny jest „skok jakościowy w kontaktach międzyreligijnych”, polegający na tym, iż wszyscy zaczną siebie nawzajem słuchać i „ryzykować dla drugiego”.
Konieczne jest także, zdaniem hierarchy, znalezienie sposobu na zażegnanie zarówno „imperializmu kulturowego, który polega na wchłonięciu różnych kultur przez dominującą”, jak i „relatywizmu kulturowego, który prowadzi do bałkanizacji społeczeństwa”.
W serii czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych rano 11 września 2001 r. na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów zginęło 3 tys. osób, w tym 5 Polaków, a także 19 porywaczy.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.