Bp Skworc: Chrońmy dzieci

O dawanie dobrego przykładu dzieciom i chronienie ich przed demoralizacją i chamstwem, zaapelował biskup tarnowski Wiktor Skworc. Podczas uroczystości odpustowych w Zawadzie k. Dębicy ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, biskup wezwał szkołę, dom, Kościół i samorząd do tworzenia społecznej koalicji obrony dzieci.

Hierarcha podkreślił w homilii, że trzeba troszczyć się o dzieci, które od dorosłych uczą się, jak postępować, kim się stawać, ku czemu zmierzać. „Strzeżmy dzieci przed demoralizacją, chamstwem i bezwstydem, które zalały dziś środki masowego przekazu. Uczmy mądrego korzystania z Internetu, który jak każde narzędzie może służyć dobru, ale i prowadzić do deprawacji” – apelował kaznodzieja.

Cytując raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Europie, który mówi, że Polska należy do niechlubnej czołówki krajów, w których małoletni najczęściej sięgają po alkohol, biskup tarnowski ubolewał nad tym, że jest on łatwo dostępny.

„Polsce potrzeba trzeźwych rodzin, bowiem tylko w nich mogą być kształtowane właściwe postawy. Wielu młodych oczekuje od dorosłych wyraźnej zachęty do pełnej abstynencji, a przede wszystkim – dobrego przykładu” – apelował bp Skworc.

Ordynariusz tarnowski wezwał matki i ojców do dawania świadectwa. Prosił, aby rodziny promieniowały atmosferą trzeźwości i prowadziły dzieci do Chrystusa. „Im więcej Jego obecności w naszym życiu, w życiu dzieci i młodych, tym większymi stajemy się ludźmi, zdolnymi do prawdziwej miłości i poszanowania każdego istnienia, każdego dziecka, także tego nienarodzonego, pochodzącego z zabiegów in vitro i zamrożonego, zagrożonego śmiercią” – podkreślił hierarcha.

Msza św. zakończyła uroczystości odpustowe w Zawadzie, które trwały od 5 września. Przebiegały one pod hasłem "Z Maryją otoczmy troską życie". Przed słynącym łaskami obrazem modlili się : duchowni, siostry zakonne, kombatanci, rodziny, chorzy, wychowawcy i młodzież.

Zawada to mała miejscowość w okolicach Dębicy, na trasie między Tarnowem a Rzeszowem, słynąca z sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej. Obraz przedstawiający uśmiechnięta Matkę Bożą pochodzi z końca XVI w. W lewej ręce Maryja trzyma chusteczkę, aby ocierać łzy płaczącym. Pan Jezus w lewej ręce trzyma Księgę Ewangelii, prawą ręką wskazuje na Maryję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SKWORC

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
wieczór
-4°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
wiecej »