Polacy pozytywnie oceniają działalność Kościoła, wojska i policji; krytycznie natomiast wypowiadają się o działalności m.in. związków zawodowych i sądów oraz prezydenta i posłów - wynika z badania CBOS.
We wrześniu dwie trzecie badanych (66 proc.) ma krytyczną opinię o pracy posłów; mniej niż co piąty (18 proc.) ocenia ją pozytywnie. Pracę prezydenta Lecha Kaczyńskiego źle ocenia 63 proc., dobrze - 26 proc. ankietowanych. Działalność samorządów uzyskuje natomiast aprobatę 60 proc. badanych.
W porównaniu z analogicznym sondażem przeprowadzonym w sierpniu spadła zarówno liczba ocen negatywnych o pracy Sejmu (o 3 pkt proc.), jak i pozytywnych (o 1 pkt proc.). Z kolei o 4 pkt proc. (do 16 proc.) wzrosła liczba respondentów niezdecydowanych co do oceny pracy posłów.
We wrześniu opinie o pracy Senatu są nieco lepsze niż o działalności Sejmu - 51 proc. opinii negatywnych (w sierpniu było ich 56 proc.) i 23 proc. pozytywnych (bez zmian). Około jedna czwarta respondentów (26 proc.) pytana o ocenę pracy senatorów wybrała odpowiedź "trudno powiedzieć". W sierpniu takiej odpowiedzi udzieliło 21 proc. badanych.
W ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 2 pkt proc. liczba ocen pozytywnych o pracy prezydenta L. Kaczyńskiego, jednocześnie o 1 pkt proc. zmalała grupa ankietowanych mających przeciwną opinię. Tak jak w sierpniu 11 proc. nie ma zdania na ten temat.
Spośród wyborców Lecha Kaczyńskiego z drugiej tury wyborów prezydenckich ponad połowa (57 proc.) wystawia mu obecnie dobre oceny; równocześnie blisko jedna trzecia (30 proc.) jest niezadowolona ze sposobu pełnienia przez niego funkcji prezydenta. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 12 proc. pytanych o to przez CBOS.
Jednocześnie 10 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali, że w drugiej turze ostatnich wyborów prezydenckich głosowali na Donalda Tuska oceniło pozytywnie pełnienie urzędu prezydenta przez L. Kaczyńskiego. Opinię negatywną w tej kwestii wyraziło 85 proc. badanych, a 5 proc. jest niezdecydowanych.
Wśród respondentów, którzy nie głosowali w drugiej turze ostatnich wyborów prezydenckich, przeważają opinie negatywne o pracy prezydenta (68 proc.). Przeciwnego zdania jest w tej grupie 18 proc. ankietowanych, a 13 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Władze samorządowe są oceniane pozytywnie przez większość ankietowanych, jednak - jak zaznacza CBOS - w ostatnim półroczu ich notowania się pogorszyły. Obecnie działalność władz miast i gmin uzyskuje aprobatę 60 proc. badanych (spadek od poprzedniego badania w marcu o 5 pkt proc.). Opinii krytycznych jest obecnie o połowę mniej - 30 proc. (w marcu było ich 28 proc.)
Działalność Narodowego Banku Polskiego we wrześniu pozytywnie oceniło 53 proc. ankietowanych (od kwietnia wzrost o 13 pkt proc.) a 13 proc. (spadek o 16 pkt proc.) jest przeciwnego zdania. Niezdecydowanych w tej kwestii jest 34 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.).
CBOS sugeruje w opracowaniu do sondażu, że znaczna zmiana w ocenie NBP w ostatnim czasie ma związek ze zmiennym kursem złotówki, a także ze zmieniającymi się doniesieniami na temat stanu gospodarki i natężeniem kryzysu gospodarczego - w szczególności z informacjami o dobrej na tle innych krajów Europy sytuacji gospodarczej Polski.
W sierpniu poprawiły się też opinię o pracy Rady Polityki Pieniężnej i Giełdy Papierów Wartościowych. Prawie dwie piąte badanych - 39 proc. - (wzrost od marca o 4 pkt proc.) ma dobre zdanie o RPP, a 14 proc. (spadek o 8 pkt proc.) wyraża o tej instytucji opinię krytyczną. GPW uzyskuje dobre oceny u 30 proc. (wzrost o 4 pkt proc.) ankietowanych, a złe u 10 proc. (spadek o 9 pkt proc.).
Jednocześnie duża grupa respondentów pytana o ocenę tych instytucji wybiera odpowiedź "trudno powiedzieć"; jest to w przypadku RPP 47 proc., a GPW 60 proc.
Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 września na reprezentatywnej grupie 1086 Polaków.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.