"Gorąco proszę, abyście pilnowali ognia, który Jezus w was zapalił" - pisze w specjalnym liście po ŚDM i śmierci kard. Franciszka Macharskiego kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski przypomina m.in. kazanie Ojca Świętego Franciszka z Brzegów, w którym ukazywał on Jezusa jako przechodzącego przez Jerycho, aby być wśród ludzi, aby ich spotkać i z nimi rozmawiać.
"Tej prawdy doświadczaliśmy wszyscy, gdyż każda miejscowość, parafia, stały się w tych dniach Jerychem, przez które przechodził Jezus. Wiara pozwoliła nam dostrzec Jego obecność. Wskazywał na nią we wszystkich swoich przemówieniach papież Franciszek" - pisze kard. Dziwisz, podkreślając, że ukazywanie Jezusa było głównym przesłaniem nauczania Ojca Świętego.
Ponieważ list metropolity będzie odczytany w kościołach archidiecezji w najbliższą niedzielę 14 sierpnia, kardynał odwołuje się w nim do przeznaczonej na ten dzień Ewangelii. Jezus mówi w niej m.in. o "ogniu, który przyniósł na ziemię, i bardzo pragnie, aby on już zapłonął".
"W czasie Światowych Dni Młodzieży doświadczyliśmy w szczególny sposób realizacji tych Jezusowych słów. Widzieliśmy rzesze ludzi młodych, pełnych ognia i zapału, zdolnych do poświęcenia i ofiary, umiejących trwać w milczącej adoracji i wyśpiewywać z entuzjazmem swoje uwielbienie wobec Boga, zdolnych do pokonania podziałów dzielących wiele narodów" - pisze kard. Dziwisz.
Dziękuje on wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Równocześnie wszystkich gorąco proszę, abyście pilnowali ognia, który Jezus w was zapalił. Wracajcie do pięknych wydarzeń z tamtych dni, do poruszających i pełnych nadziei słów Ojca Świętego Franciszka, do głębokiej refleksji przy stacjach Drogi Krzyżowej, do wspaniałych świadectw składanych przez ludzi młodych z różnych części świata, do różnorodnych wydarzeń, które miały miejsce w kościołach i na placach, do spotkań i rozmów, jakie odbywały się w parafiach i rodzinach, do głębokiego przesłania, jakie niosło ze sobą czuwanie w sobotni wieczór w Brzegach, a także do Mszy Posłania, która zakończyła obchody Światowych Dni Młodzieży. Umocnieni tymi darami podejmujcie odważnie wyzwania, jakie niesie życie. Rozważajcie te treści i dzielcie się przeżyciami. Przekazujcie innym ogień, który nosimy w sobie" - zachęca metropolita.
Drugą część swojego listu poświęca on pożegnaniu zmarłego w ubiegłym tygodniu kard. Franciszka Macharskiego. Przypomina swoje słowa z komunikatu ogłoszonego po śmierci metropolity seniora: "Bóg powołał Go do siebie w Roku Miłosierdzia. Całe Jego życie, a szczególnie biskupią służbę, koncentrował wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Jego biskupie zawołanie »Jezu, ufam Tobie« było treścią Jego życia wewnętrznego, jednym z głównych tematów posługi słowa i światłem w biskupim posługiwaniu, szczególnie w trosce o chorych, biednych, zagubionych moralnie, samotnych. Jego dziełem jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego".
"Niech hasło Światowych Dni Młodzieży: »Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią« będzie dla nas drogowskazem na dalszą drogę życia" - kończy swój list kard. Dziwisz, udzielając diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.