Byli szefowie Wojskowych Służb Informacyjnych zaapelowali w niedzielę do władz "o jak najszybsze uporządkowanie spraw związanych z działalnością wojskowych służb specjalnych". List w tej sprawie, w ich imieniu, przekazał PAP były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.
Autorzy przypominają, że 30 września 2009 r. mijają trzy lata od rozformowania WSI. "Rozwiązywaniu WSI towarzyszyła atmosfera likwidacji organizacji kryminalnej, dbającej o obce interesy, a służący w WSI żołnierze i pracownicy cywilni zostali potraktowani jak pospolici przestępcy" - piszą w liście byli szefowi WSI. "Do dziś nie potwierdzono tego w zarzutach prokuratorskich, aktach oskarżenia, czy wyrokach sądów" - dodają.
Ich zdaniem trzeba jak najszybciej uporządkować sprawy związane z działalnością wojskowych służb specjalnych.
"Działania naprawcze powinny być poprzedzone analizą dokonanej w tych służbach dewastacji, spowodowanej: nieznajdującym uzasadnienia ujawnieniem aktywów służb, zaniechaniem prowadzonych operacji, zwolnieniem wysoko wykwalifikowanych pracowników i zastąpieniem ich w wielu przypadkach niekompetentnymi amatorami, obniżeniem poziomu pracy informacyjnej, utratą wiarygodności w oczach sojuszników" - czytamy w liście.
Autorzy listu postulują "prześledzenie procesu likwidacji i weryfikacji służb pod kątem popełnionych w jego trakcie nieprawidłowości i przypadków łamanie prawa".
"Apelujemy również o przywrócenie godności, z której odarto żołnierzy i pracowników WSI oraz osoby udzielające służbom pomocy. Osoby te, postępując zgodnie z prawem, służyły Polsce, niejednokrotnie z narażeniem życia i zdrowia. Odebrano im honor i potraktowano jak przestępców" - czytamy w liście.
Do chwili publikacji tej depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej w tej sprawie, a szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że nie zna listu, ponadto sprawa ta nie leży w jego kompetencjach.
PAP nie udało się także uzyskać komentarza likwidatora WSI Antoniego Macierewicza.
WSI przestały działać 30 września 2006 roku. W ich miejsce powstały Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.