Wolność i demokracja, z którymi wiąże się przestrzeganie praw człowieka to najważniejsze wartości, o które współczesny świat, w tym szczególnie Europa powinna się troszczyć - ocenił w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski, podczas sesji otwierającej coroczną konferencję OBWE na temat praw człowieka.
W warszawskiej konferencji bierze udział ponad tysiąc uczestników z 56 krajów członkowskich OBWE, którzy przez 2 tygodnie będą rozmawiać m.in. na temat respektowania prawa do zgromadzeń i stowarzyszeń oraz prawa do przeprowadzania demokratycznych wyborów, a także o zwalczaniu dyskryminacji i nietolerancji. Zastanowią się też, jak chronić prawa człowieka w kontekście walki z terroryzmem.
"Obecnie najważniejszymi wartościami, o które cały świat powinien się troszczyć to wolność i demokracja, z którymi bezpośrednio wiąże się przestrzeganie praw człowieka. To jest szczególne wyzwanie dla Europy" - powiedział Bartoszewski.
"Trzeba sobie uświadomić, że w wielu miejscach na świecie podstawowe wartości nie są przestrzegane. Jeżeli ludzie na nowo przeżywają pokusy do ekstremizmu, totalitaryzmu, despotyzmu oraz do autorytarnych zachowań szczególnie w Afryce, ale też i na Bałkanach, to musimy przypominać wszystkim, jak ważne są: tolerancja, sprawiedliwe sądy, prawa człowieka" - podkreślił Bartoszewski.
W jego ocenie, ciągłe podnoszenie problematyki przestrzegania praw człowieka na forum międzynarodowym jest dzisiaj potrzebne, gdyż "tylko poprzez nieustanne przypominanie o tych kwestiach można dotrzeć do umysłów ludzi".
Zdaniem Bartoszewskiego, tego typu konferencje są "bardzo dobrą podstawą" do wspólnych dyskusji zarówno dla organizacji pozarządowych jak i instytucji rządowych.
W tym roku szczególną uwagę uczestnicy konferencji OBWE w Warszawie poświęcą problemom z zakresu wolności słowa, wolności mediów, a także edukacji na temat praw człowieka.
Główne sesje wspierać będzie ponad 50 spotkań towarzyszących zorganizowanych przez przedstawicielstwa rządowe, instytucje i misje OBWE oraz organizacje pozarządowe, które skupią się na zagadnieniach sytuacji praw człowieka w poszczególnych regionach i krajach członkowskich.
Dzięki konferencji możliwe będzie wypracowanie agendy OBWE z zakresu praw człowieka przed spotkaniem Rady Ministerialnej w Atenach w grudniu br. i przewodnictwem Kazachstanu w OBWE w 2010 r. Spotkanie potrwa do 9 października.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.