Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, które przybyły z Warszawy, rozpoczęła na Jasnej Górze dzisiejsze uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył bp Piotr Jarecki, a kazanie wygłosił o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium.
- Wniebowzięcie nie jest dziełem przypadku, to owoc poddania się Maryi Bogu we wszystkim – mówił jasnogórski przeor i dodał: - Dla nas taka postawa nie jest czymś łatwym, bo dać jakąś część swego życia Bogu, coś zrobić dla Boga, np. służąc braciom, poświęcając się dla innych, to rozumiemy, to pochwalamy, a nawet tym się potrafimy szczycić. Ale totalnie, całkowicie powiedzieć, ze jestem do twojej dyspozycji, to nie przechodzi nam łatwo przez gardło, a już w czynach, w praktyce życia, bardzo różnie”.
Przypominając niedawną wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i jego „przepiękny duchowy obraz Maryi” który dał Polakom, kaznodzieja zachęcał byśmy wciąż „na nowo odkrywali ten często zapominany służebny rys chrześcijaństwa”, którego wzorem jest uniżona Maryja. – Ona kiedyś służyła ziemskiemu życiu Jezusa. Teraz nas wspiera, byśmy i my naszym życiem służyli braciom, byśmy razem z Nią w braciach, we wrażliwości na biedę ludzką, dosięgali tak jak Ona nieba” - mówił jasnogórski przeor.
W pięciu pielgrzymkach pieszych z Warszawy na Jasną Górę przyszło ponad 12 tys. pątników. Najliczniejszą była 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza prowadzona przez paulinów. Przybyły także: 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 33 Praska Pielgrzymka Rodzin,
Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 25. Piesza Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.