Ślub poza świątynią? Proboszcz nie ma prawa

Za to prawo ma biskup, i to w bardzo szczególnych wypadkach. Ślub generalnie powinien odbyć się w świątyni.

Zmiany w prawie państwowym dotyczące miejsca zawierania kontraktów małżeńskich sprowokowały naciski narzeczonych na duszpasterzy, by także ci zaczęli błogosławić małżeństwa w plenerze.

- Nie jest to częste, ale już się zdarza - mówi ks. Marek Jodko, do niedawna proboszcz w Rudnicy, teraz w Piekarach. - Najczęściej pomysły na ślub poza kościołem mają ludzie, którzy traktują sakrament małżeństwa jako okazję do dobrej zabawy i swego rodzaju przedstawienia teatralnego czy zwyczaju. To na pewno wiąże się z potrzebą pewnego rodzaju przeżycia religijnego, ale w bardzo niedojrzałej formie - ocenia i wspomina konkretny przypadek, gdy młoda para, zapatrzona we wzorce z amerykańskich filmów, oczekiwała, że ceremonia ślubna odbędzie się nad jeziorem w parku pałacu, w którym miało odbyć się także wesele.

- To jeszcze jedna przyczyna, czysto praktyczna. "Skoro jest ładny park przy domu weselnym, to po co wozić gości z kościoła na przyjęcie, jeśli można połączyć oba punkty - ślub i wesele" - dodaje proboszcz, cytując narzeczoną z rozmowy w kancelarii.

Biskupi polscy przypominają, że zarówno Msza św, jak i święcenia kapłańskie oraz sakrament małżeństwa powinny być sprawowane w świątyni i tylko w zupełnie wyjątkowych okolicznościach można celebrować je gdzie indziej. Stanowisko w tej sprawie zostało opublikowane m.in. na stronie internetowej diecezji świdnickiej.

Dokument przypomina o wspólnotowym charakterze sakramentalnego małżeństwa, przytacza też teologię miejsca świętego oraz wagę, jaką ono ma w przeżywaniu wiary w rodzinie.

"Kościół jako miejsce poświęcone jest dostępne wiernym na stałe i nie zmienia swojego sakralnego charakteru, co oznacza, że małżonkowie mogą w tym miejscu odnawiać łaskę sakramentu w kolejne dni swojego wspólnego życia i celebrować kolejne rocznice małżeństwa, a także wiązać z tym miejscem celebrację kolejnych sakramentów, świętowanych w rodzinie, jak chrzest czy Komunia św. dzieci".

"Troską Kościoła jest, aby celebracja sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym nie stała się normą powszechną, a nawet nie dopuszcza się, aby mogli decydować o tym sami duszpasterze, np. proboszcz" - brzmi 13. punkt wspomnianego dokumentu, który nosi tytuł: "Stanowisko biskupów polskich w sprawie małżeństwa katolickiego zawieranego poza miejscem świętym".

"Każda Eucharystia, a więc także Eucharystia połączona z celebracją sakramentu małżeństwa, powinna być sprawowana w kościele lub kaplicy. Jeśli istnieje konieczność, aby była sprawowana poza miejscem poświęconym, wtedy należy uzyskać zgodę biskupa diecezjalnego, »za każdym razem«" - biskupi nie pozostawiają złudzeń co do tego, kto decyduje o wyjątkach.

Dokument to reakcja na nadużycia, jakie pojawiają się już w praktyce parafialnej. Główne przesłanie jest jednoznaczne:

"Miejsce święte, jakim jest kościół lub kaplica, nie jest jednym z wielu możliwych do wyboru, ale przewyższa inne propozycje i sposoby zawierania małżeństwa, nawet gdy są one modne w dzisiejszych czasach i warunkach" - brzmi 24. punkt stanowiska biskupów.

- Dobrze, że dokument został opublikowany, ponieważ jest on argumentem w rozmowach z narzeczonymi, dla których zewnętrzna oprawa uroczystości zaślubin jest ważniejsza od jej wymiaru sakramentalnego - dodaje ks. Marek Jodko.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-3°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
wiecej »