- Mamy za sobą prawie 15 lat małżeństwa, ale po tym kursie widzę, że każde młode, zaczynające od zera małżeństwo powinno tu być - mówi o kursie Dialogu Małżeńskiego Gerard Adamczyk z Nidku. Wraz z żoną Anetą uczestniczył w pierwszej edycji kursu w Zagórniku.
Przez 8 wtorkowych wieczorów 10 małżeństw - z Andrychowa, Kęt, Roczyn, Nidku i Sułkowic-Łęgu - zasiadało przy dużym stole w głównej sali Domu bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Zagórniku koło Andrychowa, przy pachnącej kawie, herbacie i domowych wypiekach. Razem z nimi byli ich goście - Anita i Krzysztof Tyrybonowie z Domowego Kościoła w andrychowskiej parafii św. Macieja i ks. Jacek Moskal, moderator diecezjalny Oazy Rodzin, który towarzyszył małżonkom na zmianę z ks. Janem Nowakiem. To właśnie oni poprowadzili pierwszą edycję kursu Dialogu Małżeńskiego dla 10 par.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Od lewej: ks. Jacek Moskal, Krzysztof i Anita Tyrybonowie
Dzięki ks. Nowakowi, postulatorowi procesu beatyfikacyjnego ks. Bukowińskiego, od kilku lat w zagórnickim domu prowadzone są kursy Alpha, będące głoszeniem podstaw chrześcijaństwa w jak najprostszy sposób.
Ale na Alphie się nie skończyło. Po Alphie była Beta - autorski kurs ks. Jana, poświęcony siedmiu sakramentom. - To także mocne nawiązanie do postaci ks. Bukowińskiego - przez kilkadziesiąt lat chrzcił w domach, udzielał Pierwszej Komunii Świętej, bierzmował, asystował przy ślubach małżonków. Ten kurs uświadamia nam, czym naprawdę sakramenty są, jaka jest ich waga, co nam dają - mówi Jarosław Ogiegło, który wraz z żoną Grażyną prowadzi zagórnicki dom.
Każde ze spotkań kursu Beta - poza jednym - prowadzili księża, m.in. ks. Jan Nowak, ks. Edward Staniek, ks. Jacek Moskal. To jedno, poświęcone sakramentowi małżeństwa, poprowadzili państwo Tyrybonowie. Okazało się, że uczestniczące w kursie małżeństwa miały tyle pytań, że zrodził się kolejny kurs - o komunikacji w małżeństwie: Dialog Małżeński, bazujący na doświadczeniach Oazy Rodzin. Pierwszy cykl cotygodniowych spotkań zakończyło uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej podczas Mszy św. w sobotę 9 grudnia.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pary małżeńskie w Zagórniku
- Tematykę spotkań oparliśmy na naszym doświadczeniu życia w Domowym Kościele; na tym, co pomogło nam kiedyś uratować nasze małżeństwo i pozwala budować je każdego dnia - opowiadają państwo Tyrybonowie. Mottem wszystkich spotkań stały się słowa z Ewangelii św. Jana: "Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli".
Wśród poruszanych tematów były m.in.: hierarchia wartości w małżeństwach - jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na miejscu właściwym. W obowiązkach stanu dla męża żona jest najważniejsza, dla żony - mąż. W kolejne wtorki małżonkowie rozmawiali także o zaangażowaniu społecznym, o obowiązkach pracowników i pracodawców.
- Jedno ze spotkań odnosiło się do historii naszego życia - z jakich domów pochodzimy, co wzięte z nich pielęgnować, a czego nie fundować dzieciom, współmałżonkowi czy sobie samemu - dodaje K. Tyrybon. - Przyjrzeliśmy się komunikacji werbalnej i niewerbalnej - temu, co i jak mówimy, jak przekazujemy, czy jesteśmy przejrzyści dla współmałżonka. Rozmawialiśmy o naszych językach miłości, zwróciliśmy uwagę na "magiczne słowa": "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Kolejne ze spotkań poświęciliśmy konfliktom, które są nieuniknione. Nie mogło zabraknąć tematyki przebaczenia - bo to jest początek prawdziwego wzrostu.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...