Kościelne oświadczenie o Medjugorju

Kościół w Bośni i Hercegowinie stara się uporządkować sytuację w Medjugorje po dyscyplinarnym przeniesieniu do stanu świeckiego głównego orędownika rzekomych objawień maryjnych związanych z tym miejscem.

Bp Ratko Perić, ordynariusz diecezji Mostar-Duvno, na terenie której leży Medjugorje, opublikował w tej sprawie specjalne dossier zawierające m.in. listy do tamtejszych franciszkanów.

W dokumentacji znajdujemy wyjaśnienie sprawy Tomislava Vlašića, byłego franciszkanina, który opiekował się grupą wizjonerów i promował kult objawień z Medjugorje. W związku z popełnieniem przezeń szeregu błędów doktrynalnych i wykroczeń przeciwko dyscyplinie kościelnej został on wydalony z zakonu i w ogóle ze stanu duchownego z zakazem publicznego wypowiadania się na tematy religijne.

Bp Perić przypomina, iż rzekome objawienia nigdy nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół i że nic nie wskazuje, by coś w tej sprawie miało ulec zmianie. Podkreśla ponadto, że parafia Medjugorje nie jest sanktuarium, a pracujący tam duszpasterze nie powinni promować domniemanych objawień. Modlitwy i przesłania rzekomo przekazane przez Maryję wizjonerom ani ich komentarze nie mogą być publikowane czy stosowane duszpastersko. Także księża z zagranicy nie mogą prowadzić w Medjugorje rekolekcji czy konferencji bez pozwolenia biskupa miejsca. Zbudowany tam w związku z objawieniami kościół został przez władze diecezjalne zamknięty i wyłączony z użytku duszpasterskiego. Prywatne pielgrzymki do tego miejsca mogą być organizowane pod warunkiem, że nie są wyrazem przekonania o prawdziwości objawień.

Od Redakcji (16. X. 2009)

Wyjaśniając wątpliwości.

Pierwsza istotna informacja: ów zamknięty kościół, to nie kościół św. Jakuba, który znalazł się u nas na zdjęciu (już usuniętym), ale kaplica, oddalona od centrum wioski, związana ze wspólnotą, którą założył o. Vlašić.

Po drugie. W powyższym tekście nikt nie stwierdził (a podnosi się tę kwestię w zarzutach), że prywatne pielgrzymki są zakazane. Wręcz przeciwnie, napisano jasno że  można je organizować. Oświadczenie kard. Bertone, na które powołują się osoby prostujące powyższą informację również stwierdza, że "Kongregacja pozwala na [pielgrzymki prywatne] pod warunkiem, że nie są one uważane za potwierdzenie ciągle trwających wydarzeń, które wymagają jeszcze badań ze strony Kościoła".

Podsumowując (powołuję się tu na książkę kard. Bertone): wolno prywatnie pielgrzymować do Medjugorje, odwiedzać miejsce kultu maryjnego (to określenie nie jest równoznaczne z terminem "sanktuarium") i praktykować tam wszelkie formy pobożności. Co do prawdziwości samych objawień: będą cały czas badane, a na ich zatwierdzenie się nie zanosi choćby dlatego, że nadal trwają.

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDJUGORIE

 • scj
  20.10.2009 12:09
  Owocami objawień nie mogą być w tym wypadku nawrócenia itp ale raczej zachowanie tych osób które objawień doznały a one akurat wzbudzaja kontrowersje.
  Nawrócenia a nawet cuda nie świadczą o objawieniach - w tkiej np. Częstochowie są nagminne ale nikt przecierz nei mówi że to miejsce objawień. A jakie niby cuda kojarzaą się wam z Objawieniem się Chrystusa Św. Faustynie?
  W całym zamieszaniu najbardziej zastanawiają dwie sprawy:
  W Fatimie Maryja zapowiada że to ostatnie objawienie - co się stało że zmieniła zdanie?
  Gdzie się podziała tak typowa w u osób doznających objawień pokora, przyjmowanie zdania kościoła nawet jeżeli wiemy że jest niesprawiedliwe (np. zakazanie kultu Jezusa Miłosiernego czy kłopoty Św. Franciszka)?
 • waga
  20.10.2009 19:55
  Kiedy Pan nasz i Zbawiciel pojawił się w Izraelu wszystko było już od dawna przygotowane: omówione było miejsce Jego narodzenia i znaki,które towarzyszyć Mu miały.
  A jednak nie rozpoznano czasu Jego nawiedzenia,
  gorzej: mówiono o Nim, że od Belzebuba Jego władza.
  Kiedy Matka Pana idzie do ludzi podąża śladami
  Syna i nie może być inaczej niż jest to opisane w Ewangelii.
  Tak rozumiem Medjugorie,że jest to Znak Wielkiej Miłości Bożej do rodzaju ludzkiego,
  bo gdyby było inaczej, to chociażby z powodu
  samych obelg wezwania do odnowy wiary i godnego zycia powinne się już dawna zakończyć.
  A jednak jeszcze są głoszone, nie bez dobrych owoców. To jestTam jest Ktoś silniejszy -no Kto?
 • jurdan
  25.10.2009 14:47
  Kiedy 16.10.2009r. wyżej wklejałem, mówiąc szczerze, z pełnym bólem serca mój komentarz dot. anonimowego oświadczenia kościelnego NA TEMAT Medjugorje...nie widziałem , ze w Watykanie w tym czasie była uroczystość wręczenia Wspólnocie Wieczernika CENACOLO s.Elwiry... Dekretu o włączeniu jej w poczet Kościoła jako MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE NA PRAWACH PAPIESKICH.
  s. Elwira założyła na pocztku lat 80-tych 2 domy w Medjugorje i stamtąd płyną żywe świadectwa o nawróceniu młodych ludzi z piekła narkomanii.
  O tej decyzji i uroczystości wręczenia przez Kardynał Stanisława Ryłko, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, w tak wymownym dniu jaki jest dla nas 16 październik, w poniższych 2 linkach:

  http://generationjp2.com/pol/modules/news/article.php?storyid=21999

  http://www.medjugorje.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=391&Itemid=2

  Z Panem Bogiem!!
  PAX!!!
 • Bruno
  20.12.2009 20:32
  Zeszmaciliście się już całkowicie.

  Służycie talmudystom chyba bo napewno nie Kościołowi Katolickiemu.

  Drukujecie takie bzdety pod którymi nie ma autora, KTO TO NAPISAŁ??? IMIĘ I NAZWISKO???
  Jak nie macie to nie kłamcie . Kłamstwo jest grzechem. Albo przestancie się nazywac katolicką stroną .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »