Rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, walczące o przestrzeganie praw człowieka w krajach postsowieckich, znalazło się we wtorek na krótkiej liście trzech kandydatów do tegorocznej Nagrody im. Andrieja Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski.
W głosowaniu na zamkniętym połączonym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych i komisji rozwoju PE za kandydaturą Memoriału, zgłoszoną przez największą frakcję, chadecką oraz popartą przez Zielonych, opowiedziało się 36 eurodeputowanych. Kolejny kandydat, dr Izeldin Abuelaish, palestyński ginekolog z Dżabalii, pracujący po obu stronach konfliktu w Strefie Gazy, zyskał dwukrotnie mniejsze poparcie.
"To bardzo dobry wynik, bo przyznając nagrodę, Konferencja Przewodniczących musi brać pod uwagę wynik głosowania w komisji" - cieszył się po głosowaniu w rozmowie z PAP pomysłodawca kandydatury Memoriału, Jacek Saryusz-Wolski (PO).
"Memoriał najbardziej spośród wszystkich kandydatów uosabia ideały nagrody - dodał. - To jest organizacja, która mówi prawdę o Katyniu".
Spośród dziesięciu ogłoszonych we wrześniu kandydatów do tegorocznej Nagrody Sacharowa do finałowej trójki wszedł także Dawit Isaak - erytrejski dziennikarz, pisarz i dramaturg, więzień polityczny od 2001 roku.
Nagroda na rzecz wolności myśli im. Andrieja Sacharowa przyznawana jest każdego roku osobom i organizacjom, które stawały w obronie praw człowieka, walczyły z prześladowaniami i niesprawiedliwością. Laureat nagrody zostanie wyłoniony 22 października przez przewodniczących frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim (tzw. Konferencja Przewodniczących).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.