Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek przed południem oficjalna wizyta prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda z palestyńskim przywódcą będzie rozmawiał m.in. na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
Andrzej Duda i Mahmud Abbas mają rozmawiać także o sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
"Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia" - dodał minister. Zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, "opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu".
Mahmud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku - powiedział minister Szczerski.
Po spotkaniach z polskim prezydentem i rozmowach delegacji palestyński prezydent złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.