Cicha beatyfikacja

Chrześcijańskie świadectwo wyraża się między innymi w wyrzeczeniu się przemocy mimo przemocy.

W relacjach z wczorajszej Mszy świętej w Domu świętej Marty uwaga mediów skupiła się na słowach o zabijaniu w imię Boga. Przypomnijmy. Ocena papieża była jednoznaczna i surowa. „To dzieło szatana.” Trudno dziwić się tak jednoznacznemu osądowi czynu. Zrozumiały też jest medialny rezonans homilii. Przy jej okazji warto jednak zwrócić uwagę na kontekst i zakończenie papieskiego rozważania.

Homilia została wygłoszona w Święto Podwyższenia Krzyża, a jej centrum nie było poświęcone osobie księdza Hamela wspomnienie.  Wychodząc z przewidzianego w liturgii dnia tekstu z Listu do Filipian Franciszek wskazał na pierwszego Męczennika – Jezusa, który oddał swoje życie za zbawienie człowieka i zapoczątkował „całą historię męczeństwa chrześcijan od pierwszych wieków aż do tej pory”. Ksiądz Jacques Hamel „jest częścią tego łańcucha męczenników. Chrześcijanie, którzy cierpią dziś – w więzieniu, torturowani, skazani na śmierć – nie wyrzekając się Jezusa wskazują na okrucieństwo prześladowań. I w tym okrucieństwie, nie godząc się na apostazję, mówią: to dzieło szatana. I chcieliby, aby wyznawcy wszystkich religii powiedzieli: zabijanie w imię Boga jest dziełem szatana.”

Tym samym odkrywamy, że chrześcijańskie świadectwo wyraża się między innymi w wyrzeczeniu się przemocy mimo przemocy. Dał temu wyraz Franciszek w ostatniej części homilii, zachęcając do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego. Tak, to nie pomyłka. „Jest męczennikiem! Męczennikiem i błogosławionym…” Ta papieska deklaracja, mimo iż nie rozpoczął się oficjalny proces, nie powinna dziwić. Oficjalne kanonizacje czy beatyfikacje od zawsze były ukoronowaniem trwającego od lat kultu. Tu Franciszek nie okazał się decydentem. Zszedł z papieskiego tronu i stanął w jednym szeregu z rzeszą wierzących w świętych obcowanie i modlących się za wstawiennictwem błogosławionego męczennika, by wyprosił łaskę „łagodności, braterstwa, pokoju, a nawet odwagi by powiedzieć prawdę: że zabijanie w imię Boga jest dziełem szatana.”

I choć papież wyraził zgodę na umieszczanie wizerunków księdza Hamela w świątyniach, nie one, ale rzesze modlących się za jego wstawiennictwem o wspomnianą łaskę, będą świadectwem rozwijającego się kultu i właściwego odczytania znaku czasu, jakim była śmierć francuskiego kapłana.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik tradycyjny
  15.09.2016 17:11
  Ks. Hamel oddał kościelną ziemię muzułmanom na budowanie meczetu, tym samym przyłożył rękę do szerzenia fałszywej religii. To nie jest wzór do naśladowania, tak tym bardziej nie powinien postępować katolicki kapłan, bo wprowadza zamęt wśród wiernych co do tego, która wiara jest prawdziwa: w Boga czy w Allaha, a może wszystkie są równe?
 • Gość
  16.09.2016 16:38
  katoliku tradycyjny w bledzie jestes.Gdy wszystkie oskarzenia przeciwko Jezusowi upadly zamordowano go w "imie obrony wiary".Kaplan rozdarl szaty i skazal na smierc za bluznierstwo przeciwko Bogu. Gdy sie przyjrzec Sodomie ten watek tam jest.On jest w kazdym grzechu mniej lub wiecej widoczny.Pytanie; Bog czy Allah nie ma sensu bo chodzi o tego samego Boga...Boga Abrahama.Natomiast sa roznice w jego czczeniu i wyobrazaniu go sobie...
 • klama
  16.09.2016 20:31
  Prośmy Boga aby śmierć ks męczennika dodała męstwa naszym proboszczom, wikarym w trudach katechizacji, wyznawaniu wiary w Boga Żywego, Miłosiernego!
 • Atimeres
  16.09.2016 21:50
  >>Zszedł z papieskiego tronu i stanął w jednym szeregu z rzeszą wierzących<<
  Papieski tron? Podobno już nie ma tam tronów., chyba od dawna..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  6°C Wtorek
  wieczór
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  wiecej »