Papież przyjął na audiencji prywatnej prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i zatwierdził 9 dekretów tej dykasterii.
Jeden z nich dotyczy cudu przypisywanego wstawiennictwu ks. Louisa-Antoine-Rose Ormières, kapłana francuskiej diecezji Carcassonne, zmarłego pod koniec XIX wieku, w 1890 r., w Gijón w Hiszpanii. Założył on Zgromadzenie Sióstr Anioła Stróża. Dwa dalsze dekrety stwierdzają męczeństwo za wiarę.
Jeden z dekretów odnosi się do o. Antonio Arribasa Hortigüeli i sześciu innych misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego, zamordowanych w Hiszpanii w 1936 r. Drugi natomiast dotyczy Josefa Mayra-Nussera. Ten ojciec rodziny z należącego do Włoch Południowego Tyrolu przed wojną należał do Akcji Katolickiej i kierował nią w niemieckojęzycznej części diecezji trydenckiej. Kiedy Południowy Tyrol wcielono do Trzeciej Rzeszy, Josef Mayr-Nusser został przymusowo wcielony do SS. Odmówił tam jednak złożenia przysięgi wojskowej, uważając ją za niezgodną ze swym sumieniem, i został za to skazany na śmierć. Zmarł z wycieńczenia i głodu 24 lutego 1945 r. w Erlangen w Bawarii, wieziony bydlęcym wagonem do obozu koncentracyjnego w Dachau. Miał wtedy 34 lata.
Słudzy Boży, których dotyczy stwierdzenie cudu lub męczeństwa, są już bliscy wyniesienia do chwały ołtarzy. Natomiast pozostałe dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówią o heroiczności cnót. Po nich do beatyfikacji wymagane będą jeszcze dekrety o cudzie.
Zatwierdzone dziś dekrety o heroiczności cnót dotyczą: amerykańskiego augustianina Alphonse’a Gallegosa pochodzącego ze stanu Nowy Meksyk, biskupa pomocniczego w Sacramento w Kalifornii, zmarłego 6 października 1991 r. wskutek potrącenia przez samochód; dwóch franciszkanów, włoskiego kapłana (zm. 1912) i hiszpańskiego brata zakonnego zmarłego w Chile (1853); hiszpańskiego księdza diecezjalnego (zm. 1973) i włoskiego kapłana ze zgromadzenia skalabrynianów (zm. 1896); oraz jedynej w tym gronie kobiety, włoskiej założycielki zgromadzenia zakonnego (zm. 1919).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.