II część "Dziadów" - współcześnie, na bankiecie

Współczesną adaptację drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza wystawi w niedzielę opolski teatr Eko Studio. Spektakl będzie bliski thrillerowi, akcja będzie toczyć się na bankiecie - powiedział PAP reżyser i dyrektor teatru, Andrzej Czernik.

"Akcja dzieje się współcześnie i spektaklowi bliżej do thrillera niż do klasyki, ale w ten sposób chcemy pokazać, że klasyka jest wiecznie żywa. Duchy wywołujemy do dzisiaj i jest to wciąż intrygujące" - zaznaczył reżyser.

Jego zdaniem, ciekawe będzie zderzenie współczesnych postaci siedzących przy bankietowym stole z niezmienionym mickiewiczowskim tekstem. "Wbrew pozorom nie ma tu dysonansu. W ten język łatwo wejść i okazuje się on bardzo potrzebny. Gdy szukamy słów niezwykłych, to ten język pasuje idealnie" - ocenił Czernik.

Reżyser nie chciał zdradzić ani w jaki sposób chce przełożyć dramat Mickiewicza na język współczesności, ani jakie konkretne postaci zasiądą przy bankietowym stole. "Jest pan prezes, jest pan dyrektor, może jakaś sekretarka i jacyś pracownicy biurowi" - ujawnił.

Atmosferę pełną napięcia ma budować specjalnie do spektaklu napisana muzyka i liczne efekty - dźwiękowe i świetlne. W przedstawieniu wystąpią aktorzy w większości na co dzień grający w opolskim teatrze dramatycznym.

Teatr Eko Studio ma na swoim koncie kilka niecodziennych interpretacji klasyki. Zespół teatru wystawił m.in. wszystkie części "Chłopów" oraz "Wesele" - spektakle po raz pierwszy w Polsce zagrane w całości w plenerze - w naturalnej scenerii Muzeum Wsi Opolskiej, oraz autorską adaptację "Romea i Julii". Akcja szekspirowskiego dramatu została przeniesiona na Śląsk Opolski w czasy tuż po wojnie, kiedy na ziemie śląskie, na których pozostali Ślązacy, przyjeżdżają repatrianci ze Wschodu. Wśród nich są Rajmund - Ślązak, i Julka - kresowianka.

Eko Studio ma także w swoim dorobku spektakl "Żyć za wszelką cenę", zrealizowany na terenie b. obozu jenieckiego w Łambinowicach i oparty na pamiętnikach radzieckiego żołnierza, który przeżył piekło stalagu Lamsdorf.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »