Katowice: Radość z powrotu szpitala bonifratrów

„Cieszę się, że archidiecezja katowicka ma kolejny katolicki szpital, gdzie prawo życia będzie miał każdy człowiek” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w sobotę, 10 października 2009 r. w czasie śląskich obchodów 400-lecia obecności bonifratrów na ziemiach polskich (1609-2009).

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., sprawowanej w sanktuarium Matki Boskiej Bogucickiej w Katowicach, sąsiadującym ze Szpitalem Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, metropolita katowicki przypomniał dzieje powstania Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego (bonifratrów) i ich obecności na ziemiach polskich. Przedstawił również dzieje obecności bonifratrów w Katowicach i prowadzonego przez nich szpitala, który powstał z inicjatywy i dzięki fundacji miejscowego proboszcza ks. Leopolda Markiewki w drugiej połowie XIX wieku (uroczyste otwarcie i poświęcenie konwentu, szpitala na 30 łóżek i apteki nastąpiło we wrześniu 1874 r.). Był to pierwszy szpital w mieście, przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. W okresie międzywojennym szpital rozbudowywano i zmodernizowano, zyskał też specjalistyczną aparaturę medyczną. W latach 1933-36 powiększył się do 300 łóżek, urządzono również ambulatoria dla chorych dochodzących. Szpital stał się nie tylko miejscem skutecznej pomocy medycznej, ale także materialnego wsparcia - w latach kryzysu najuboższym, pozbawionym środków do życia mieszkańcom bracia wydawali dziesiątki posiłków dziennie.

 

W czasie drugiej wojny światowej został przez władze okupacyjne zarekwirowany dla celów wojskowych. Po wojnie został upaństwowiony. Dopiero w roku 2009 katowiccy bonifratrzy zdołali odzyskać szpital. „Po pokonaniu licznych trudności bracia mogą rozpocząć swoją normalną działalność” - stwierdził abp Zimoń, przypominając, że przerwa w prowadzeniu szpitala przez zakon trwała 70 lat. Ponowne uruchomienie Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach nastąpiło 1 kwietnia 2009 roku.

 

Wyrażając radość z ponownego podjęcia przez bonifratrów służby zgodnej z ich charyzmatem i odnosząc się to trwającego kryzysu w polskiej służbie zdrowia, metropolita katowicki dodał: „Może to jest właśnie kierunek jakiegoś porozumienia. Pewna prywatyzacja. A jeśli jest ona okraszona tradycją i tym wszystkim, co się wiąże z posługą w imię Chrystusa, to mamy nadzieję na przyszłość dobrą”. Abp Zimoń zaznaczył, że w szpitalach jest dobrze rozwinięte duszpasterstwo, a klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przygotowują się do posługi chorym i potrzebującym m. in. przez podejmowanie w czasie wakacji stażu w szpitalach.

 

Po Mszy św. przy  Konwencie Bonifratrów w Katowicach odsłonięto jubileuszowa tablicę, a po południu zorganizowano koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

 

Bonifratrzy (Fratres Misericordiae b. Joannis de Deo) to zakon założony w Hiszpanii w roku 1540 przez św. Jana Bożego w celu opieki nad chorymi. W roku 1572 zatwierdzony przez papieża Piusa V. Pierwsza placówka bonifratrów na ziemiach polskich powstała w Krakowie w roku 1609.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  8°C Sobota
  noc
  5°C Sobota
  rano
  wiecej »