„Cieszę się, że archidiecezja katowicka ma kolejny katolicki szpital, gdzie prawo życia będzie miał każdy człowiek” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w sobotę, 10 października 2009 r. w czasie śląskich obchodów 400-lecia obecności bonifratrów na ziemiach polskich (1609-2009).
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., sprawowanej w sanktuarium Matki Boskiej Bogucickiej w Katowicach, sąsiadującym ze Szpitalem Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, metropolita katowicki przypomniał dzieje powstania Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego (bonifratrów) i ich obecności na ziemiach polskich. Przedstawił również dzieje obecności bonifratrów w Katowicach i prowadzonego przez nich szpitala, który powstał z inicjatywy i dzięki fundacji miejscowego proboszcza ks. Leopolda Markiewki w drugiej połowie XIX wieku (uroczyste otwarcie i poświęcenie konwentu, szpitala na 30 łóżek i apteki nastąpiło we wrześniu 1874 r.). Był to pierwszy szpital w mieście, przeznaczony dla górników zatrudnionych w okolicznych kopalniach oraz miejscowej ludności. W okresie międzywojennym szpital rozbudowywano i zmodernizowano, zyskał też specjalistyczną aparaturę medyczną. W latach 1933-36 powiększył się do 300 łóżek, urządzono również ambulatoria dla chorych dochodzących. Szpital stał się nie tylko miejscem skutecznej pomocy medycznej, ale także materialnego wsparcia - w latach kryzysu najuboższym, pozbawionym środków do życia mieszkańcom bracia wydawali dziesiątki posiłków dziennie.
W czasie drugiej wojny światowej został przez władze okupacyjne zarekwirowany dla celów wojskowych. Po wojnie został upaństwowiony. Dopiero w roku 2009 katowiccy bonifratrzy zdołali odzyskać szpital. „Po pokonaniu licznych trudności bracia mogą rozpocząć swoją normalną działalność” - stwierdził abp Zimoń, przypominając, że przerwa w prowadzeniu szpitala przez zakon trwała 70 lat. Ponowne uruchomienie Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach nastąpiło 1 kwietnia 2009 roku.
Wyrażając radość z ponownego podjęcia przez bonifratrów służby zgodnej z ich charyzmatem i odnosząc się to trwającego kryzysu w polskiej służbie zdrowia, metropolita katowicki dodał: „Może to jest właśnie kierunek jakiegoś porozumienia. Pewna prywatyzacja. A jeśli jest ona okraszona tradycją i tym wszystkim, co się wiąże z posługą w imię Chrystusa, to mamy nadzieję na przyszłość dobrą”. Abp Zimoń zaznaczył, że w szpitalach jest dobrze rozwinięte duszpasterstwo, a klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przygotowują się do posługi chorym i potrzebującym m. in. przez podejmowanie w czasie wakacji stażu w szpitalach.
Po Mszy św. przy Konwencie Bonifratrów w Katowicach odsłonięto jubileuszowa tablicę, a po południu zorganizowano koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.
Bonifratrzy (Fratres Misericordiae b. Joannis de Deo) to zakon założony w Hiszpanii w roku 1540 przez św. Jana Bożego w celu opieki nad chorymi. W roku 1572 zatwierdzony przez papieża Piusa V. Pierwsza placówka bonifratrów na ziemiach polskich powstała w Krakowie w roku 1609.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.