Czechy: Kolejne agrumenty przeciw Traktatowi

Czescy senatorowie z prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), którzy pod koniec września zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego Traktat z Lizbony zamierzają w tym tygodniu wystąpić z nowym argumentami przeciwko unijnemu dokumentowi - poinformował we wtorek jeden z autorów inicjatywy.

"Chcemy jeszcze uzupełnić skargę" - oświadczył Jirzi Oberfalzer senator ODS. "Nie uważam, aby było to odwlekanie" - dodał, odmawiając jednak podania szczegółów inicjatywy.

Oberfalzer jest sojusznikiem politycznym eurosceptycznego prezydenta Vaclava Klausa. Prezydent Czech, które w poprzednim półroczu przewodniczyły Unii Europejskiej, dotychczas nie podpisał Traktatu Reformującego Wspólnotę.

Według praskiego dziennika "Lidove Noviny" nowe argumenty, które zamierza przedstawić grupa 17 senatorów dotyczą poprawek do założycielskich Traktatów Rzymskich włączonych do Traktatu z Lizbony.

Rzecznik czeskiego Trybunału Konstytucyjnego Tomasz Langaszek ostrzegł we wtorek, że nowa inicjatywa stwarza ryzyko, iż decyzja Trybunału opóźni się.

Losy Traktatu w Czechach zależą również od ustępstw, jakich w minionych dniach zażądał dla swojego kraju Klaus, uzależniając od tego złożenie podpisu pod dokumentem.

Czeski prezydent chce uzupełnienia go przypisem, ograniczającym obowiązywanie Karty Praw Podstawowych wobec Republiki Czeskiej. Według Klausa, będąca integralną częścią Traktatu z Lizbony Karta mogłaby otworzyć drogę do sądowych wniosków o zwrot mienia pozostawionego przez wysiedlonych po wojnie Niemców sudeckich.

"Trybunał Konstytucyjny uznał już Kartę Praw Podstawowych za zgodną z czeskim porządkiem konstytucyjnym" - podkreślił w poniedziałek czeski premier Jan Fischer, który we wtorek w Brukseli spotyka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Fischer w poniedziałek zapewnił również, że jego rząd chce "negocjować z europejskimi partnerami na temat możliwych rozwiązań" i zabezpieczyć proces ratyfikacji, "aby Traktat z Lizbony mógł wejść w życie przed końcem roku".

Dokument został dotychczas ratyfikowany przez 26 z 27 krajów UE i zatwierdzony przez obie izby czeskiego parlamentu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »