Brian Fentress z Atlanty w Stanach Zjednoczonych prowadzi w Bydgoszczy IV Warsztaty Gospel. Zajęcia, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gromadzą słuchaczy z całej Polski. Większość osób, oprócz dobrej zabawy i doznań artystycznych, szuka w muzyce gospel przesłania, jakim jest Ewangelia.
Hubert Sajda z Fundacji Warsztaty Gospel podkreślił, że muzyka jest wyjątkowa, ponieważ łączy w sobie różne gatunki, takie jak jazz, rock czy blues. Atutem ćwiczeń jest to, że po wielogodzinnych zmaganiach wszyscy stają na scenie i śpiewają, wielbiąc Boga. – Każdy, kto przyjeżdża na warsztaty, po dwóch dniach wraca do domu z naładowanym sercem, pełen energii i radości. Gospel to Ewangelia – wciąż o tym mówimy. Jedni przyjeżdżają ze względu na muzykę, inni ze względu na śpiew, ale zdecydowana większość ze względu na przesłanie – powiedział.
Muzyka gospel wyraża to, w co wierzy Brian – wolność w Jezusie Chrystusie i radość niesioną przez Dobrą Nowinę, która nadaje sens jego muzycznym pasjom. – To jest moja osobista misja. Poprzez muzykę mogę ludziom mówić o Bogu. Dzięki różnorodnym stylom, jakie zawierają się w gospel, przyciągamy rzeszę osób. Najważniejsze jest to, że uczestnicy utożsamiają się z duchowością i religijnością. Wydaje mi się, że wierni, uczęszczając do kościoła, często nie mają głębszej więzi z Bogiem. Tu doświadczają tego, jak można ją pogłębić – dodał Brian Fentress.
Spotkania trwają kilkanaście godzin. Oprócz muzyki są konferencje i czas na osobisty dialog. Joanna Przybyła z Poznania trafiła na pierwsze warsztaty ponad rok temu. Obecnie je współorganizuje – jest wolontariuszem. – Ta radość, która wypływa z gospel, dała mi tak wiele, że zmieniła całe moje życie. Teraz pokazuję innym, czego doświadczyłam dzięki warsztatom. Zawsze na pierwszym miejscu jest Chrystus. Bez Niego ta muzyka by nie powstała i nie mielibyśmy o kim śpiewać – powiedziała.
Aleksandra Rogala podczas pierwszych swoich warsztatów podjęła decyzję, że każdy następny dzień pragnie przeżywać z Bogiem.
Każdego roku w warsztatach, które są organizowane w różnych miastach Polski, uczestniczy kilka tysięcy osób. Wiek uczestników waha się od 6 do nawet 70 lat. Od wielu lat przodującymi ośrodkami muzyki gospel w Polsce są Osiek i Kraków. Dwudniowe ćwiczenia zwieńczy koncert finałowy z udziałem wszystkich uczestników zajęć. Partnerem akademickim tegorocznych warsztatów w grodzie nad Brdą jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.