Media i władze oskarżają Zachód

Po niedzielnym zamachu w Iranie, w którym zginęli wyżsi rangą dowódcy Strażników Rewolucji, telewizja państwowa podała, że stoi za nim Wielka Brytania, zaś szef parlamentu Ali Laridżani o związek z zamachem oskarżył USA.

Według ostatnich danych, w zamachu w prowincji Sistan i Beludżystan w południowo-wschodnim Iranie zginęło co najmniej 31 ludzi. Do ataku przyznała się sunnicka organizacja Jundallah - podała telewizja irańska.

"Pewne dobrze poinformowane źródła powiedziały, że rząd brytyjski jest bezpośrednio zamieszany w atak terrorystyczny (...) poprzez organizowanie, dostarczanie sprzętu i zatrudnienie profesjonalnych terrorystów" - podała irańska telewizja państwowa.

"Uważamy, że ostatnie akty terrorystyczne są rezultatem działań Stanów Zjednoczonych i pokazują amerykańską wrogość wobec naszego kraju" - powiedział Laridżani. Dodał: "Prezydent USA Barack Obama powiedział, że wyciąga rękę do Iranu, ale tym działaniem sparzył sobie rękę. Naród irański ma powód, żeby nie wierzyć w zmiany obiecane przez rząd amerykański".

Rzecznik brytyjskiego MSZ odmówił komentarza po oskarżeniach przekazanych przez irańską TV. W wydanym oświadczeniu oznajmił jednak, że rząd w Londynie potępia zamach i wyraża współczucie rodzinom ofiar. "Terroryzm jest odrażający, gdziekolwiek się pojawia" - głosi komunikat.

Strażnicy Rewolucji w wydanym wcześniej oświadczeniu oznajmili, że "światowa tyrania sprowokowała opłacane elementy" do zamachu. Określenie to odnosi się, jak pisze agencja AFP, generalnie do krajów zachodnich, a szczególnie do USA i Wielkiej Brytanii.

Reuters zauważa, że zamach i oskarżenia o udział w nim sił zagranicznych mogą podsycić napięcie między władzami w Teheranie a Zachodem w czasie, gdy obie strony szykują się do rozmów o irańskim programie nuklearnym. Przedstawiciele Iranu, USA, Francji i Rosji spotykają się w poniedziałek w Wiedniu.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Wtorek
noc
9°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
wiecej »