Pogotowie strajkowe w śląskiej służbie zdrowia

Regionalny Sekretariat Ochrony Zdrowia śląsko-dąbrowskiej Solidarności ogłosił w poniedziałek pogotowie strajkowe we wszystkich placówkach, gdzie działa związek. Jego działacze domagają się zwiększenia finansowania ochrony zdrowia w regionie.

Powołano też Międzyregionalny Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który ma koordynować działania protestacyjne - jak napisano - "ze strajkiem generalnym włącznie".

W swoim stanowisku związkowcy uznali, że Regionalny Sekretariat Ochrony Zdrowia "nie może pozostać bierny wobec pogarszającej się sytuacji finansowej zakładów opieki zdrowotnej woj. śląskiego, spowodowanej brakiem możliwości pełnego kontraktowania procedur medycznych w roku 2009".

"Żądamy podjęcia przez ministra zdrowia i ministra finansów natychmiastowych działań, zmierzających do zmiany planu finansowego NFZ w roku 2010 oraz przekazania dodatkowych środków finansowych do śląskiego oddziału NFZ na pokrycie świadczeń, które nie zostały uwzględnione w planie finansowym na rok 2009" - napisali działacze "S".

Chodzi m.in. o świadczenia medyczne w dziedzinie transplantologii i hematologii, głównie tzw. nadwykonania, czyli zabiegi przeprowadzone ponad przyznane limity.

Przed tygodniem podobne stanowisko przyjęła również Rada Sekcji Regionalnej Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego. Jej działacze domagają się przekazania dodatkowych środków za świadczenia nieuwzględnione w planie finansowym na 2009 r., m.in. na procedury wysokospecjalistyczne i refundację leków.

Działania związkowców to odpowiedź na pogarszającą się - ich zdaniem - sytuację finansową zakładów opieki zdrowotnej woj. śląskiego, spowodowaną - jak napisano w stanowisku częstochowskich struktur związku - "brakiem możliwości pełnego kontraktowania istotnych, nawet ratujących życie, świadczeń zdrowotnych" w tym i przyszłym roku.

Plan finansowy NFZ na 2010 rok jest obecnie opracowywany, nie został jeszcze zatwierdzony przez szefów resortów: zdrowia i finansów. W tej sytuacji przedstawiciele Funduszu uważają związkowe zastrzeżenia za przedwczesne i nie komentują ich.

Półtora tygodnia temu minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że do dyrektorów oddziałów regionalnych NFZ trafi łącznie ponad 516 mln zł na zapłatę za dodatkowe świadczenia medyczne wykonane w 2009 r. Pieniądze przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków związanych z finansowaniem świadczeń z zakresu onkologii, przeszczepów oraz zabiegów ratujących życie. Środki pochodzą z funduszu zapasowego NFZ.

W sierpniu na nadwykonania przekazano ponad 1,1 mld zł. Minister zapewnia, że wszystkie świadczenia ratujące życie zostaną sfinansowane przez NFZ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
wiecej »