Bazylika jasnogórska niedostępna dla pielgrzymów

W świątyni prowadzone są, pierwsze od pół wieku, prace renowacyjne sklepienia i ścian, wymieniana jest także posadzka i system ogrzewania.

Msze święte dotychczas odprawiane w bazylice przeniesiono do Wieczernika, gdzie tymczasowo ustawiono namiot-kaplicę.

Według administratora klasztoru o. Czesława Bruda, modernizacja podłogi w bazylice była niezbędna ze względu na ogromne zniszczenia płytek i ich niejednorodność. - W bazylice mieliśmy kilka rodzajów posadzek z różnego okresu. Była ona już bardzo zniszczona i dlatego istniała konieczność jej wymiany - podkreślił administrator.

Układ nowych, granitowych płytek swym kształtem nawiązuje do pierwotnego, zachowanego tylko w części ołtarza głównego. Wymianie posadzki w bazylice towarzyszą prace przy budowie kanałów grzewczych, które służyć będą nowemu systemowi ogrzewania kościoła.

Oprócz podłogi gruntowną renowację przechodzą także ściany i sklepienie bazyliki. Konserwacji poddawane są wszystkie elementy, łącznie z polichromią. - Kiedy rozpoczynaliśmy remont wydawało się nam, że najbardziej zniszczona jest sztukateria, jednak po dokładnych oględzinach okazało się, że w znacznie gorszym stanie są malowidła - powiedział o. Brud.

Ostatnie prace remontowe w bazylice prowadzone były w latach 60. ubiegłego wieku.

Oprócz bazyliki renowacji poddawana jest także tzw. organistówka, czyli budynek, gdzie mieści się m.in. Sala Papieska. Tam w przyszłości znajdować się będzie centrum zintegrowanego systemu zabezpieczeń Jasnej Góry i siedziba jasnogórskiej straży.

Intensywne prace trwają również przy tzw. kurtynie północnej, gdzie budowany jest drugi wjazd na teren klasztoru. - Dotychczas wszystkie samochody wjeżdżają na Jasną Górę tylko bramą Jana Pawła II i jest to duże utrudnienie, bo tą bramą wchodzą na teren sanktuarium pielgrzymi z jasnogórskich parkingów i Domu Pielgrzyma - powiedział o. Brud.

Prace remontowe na Jasnej Górze potrwają kilka lat, jednak rozłożone będą na wiele etapów. Administrator podkreśla, że renowacja sanktuarium nie byłaby możliwa, gdyby nie ofiary pieniężne przybywających tu pielgrzymów. Odnowa Jasnej Góry wpisana jest także na listę 11 kluczowych projektów, będących priorytetem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze rangę bazyliki mniejszej uzyskał w 1906 r. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium, pierwotny murowany kościół gotycki z XV w., później sukcesywnie powiększany. W obecnej formie świątynia istnieje od przełomu XVII i XVIII w., kiedy po pożarze z 1690 r. została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
wiecej »