Ponad 10 tys. wniosków o ochronę międzynarodową złożyli cudzoziemcy przez pierwsze trzy kwartały tego roku; to o 2 tys. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą uzyskało 217 azylantów.
Najwięcej wniosków (73 proc.) złożyli obywatele pochodzących z: Rosji - głównie osoby narodowości czeczeńskiej. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Ukrainy (10 proc.) oraz Tadżykistanu (8 proc.). "W porównywaniu z analogicznym okresem 2015 roku widoczny jest wzrost ogólnej liczby osób aplikujących o ochronę międzynarodową o 24 proc., czyli o około 2 tysiące" - powiedział PAP szef UdSC Rafał Rogala.
Status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą uzyskało 217 osób (2 proc. ogółu), 1,6 tys. osób (16 proc.) otrzymało decyzję negatywną, a 8,4 tys. postępowań (82 proc.) umorzono. "Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i najprawdopodobniej opuścił kraj, najczęściej udając się do państw Europy Zachodniej" - wyjaśnił Rogala.
Najliczniejszymi beneficjentami decyzji przyznających ochronę międzynarodową byli obywatele: Rosji (38 proc.), Syrii (17 proc.), Ukrainy (15 proc.) oraz Iraku (8 proc.).
W tym roku cudzoziemcy złożyli także 100 tys. wniosków o zalegalizowanie pobytu w Polsce. To o 30 proc. więcej niż w przed rokiem. Spośród wniosków dotyczących zalegalizowania pobytu, 90 proc. dotyczyło otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy, 8 proc. zezwolenia na pobyt stały, a 2 proc. zezwolenia na pobyt rezydenta Unii Europejskiej.
W sprawie zezwolenia na pobyt czasowy 69 proc. wniosków złożyli obywatele Ukrainy. To (o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.), 4 proc. - Chińczycy, po 3 proc. Hindusi i Wietnamczycy, po 2 proc. Białorusini i Rosjanie. O zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE również najczęściej ubiegali się obywatele Ukrainy.
Decyzje w sprawie legalizacji pobytu wydają wojewodowie. 87 proc. wszystkich procedur zakończyło się decyzją pozytywną, przyznającą zezwolenie pobytowe. W przypadku 10 proc. spraw wydano decyzje negatywne, a 4 proc. procedur umorzono.
Do Urzędu do Spraw Cudzoziemców, jako instancji odwoławczej, wpłynęło ponad 4,8 tys. odwołań, z czego 74 proc. dotyczyło spraw związanych z zalegalizowaniem pobytu czasowego. W porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. liczba odwołań składanych przez cudzoziemców w sprawach legalizacji pobytu wzrosła ponad dwukrotnie.
Kwestie dotyczące m.in. osiedlania się uchodźców w kraju bezpiecznym reguluje prawo międzynarodowe, w szczególności Konwencja Genewska z 1951 roku. Zgodnie z nią cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.