Odbyło się kolejne spotkanie katolickich biskupów obu obrządków na Ukrainie. Rozpoczęła je wspólna modlitwa w katedrze łacińskiej we Lwowie.
W czasie spotkania w dniach 19-20 października zastanawiano się, m.in. jak skuteczniej realizować misję głoszenia Słowa Bożego w poszczególnych diecezjach. Podjęto też temat korzystania ze świątyń rzymskokatolickich przez grekokatolików. Mówi bp Marian Buczek, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy.
Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki wręczył biskupom greckokatolickim list biskupów łacińskich, w którym jest zawarte ich stanowisko w sprawie korzystania ze świątyń rzymskokatolickich przez grekokatolików, szczególnie na wschodniej Ukrainie. W celu uniknięcia nieporozumień zaproponowano, by wszelkie wspólne użytkowanie kościołów odbywało się na podstawie zgody między zwierzchnikami Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego na Ukrainie. „Dyskutowano także, w jaki sposób rozwiązać problemy na zachodniej Ukrainie, gdzie są jeszcze kościoły, w których nie możemy odprawiać, mimo że to są kościoły rzymskokatolickie. Ufamy, że w przyszłości dojdziemy do porozumienia” – powiedział bp Buczek.
Obecność na spotkaniu zarówno łacińskiego metropolity Lwowa, abp. Mieczysława Mokrzyckiego, jak i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, kard. Lubomyra Huzara, postrzegana jest jako świadectwo szczególnej jedności. W przyszłym roku odbędą się wspólne rekolekcje episkopatu rzymskokatolickiego i greckokatolickiego Ukrainy.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.