Wizyta prezydenta Senegalu Macky'ego Salla w Warszawie to dodatkowy impuls do rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Sall wyraził nadzieję na wzmocnienie relacji w takich dziedzinach jak rolnictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy, handel.
W obecności obu prezydentów podpisano memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów obu krajów, w dziedzinie rolnictwa, sportu i turystyki oraz o porozumieniu między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a APIX-SA.
Prezydent Duda podziękował prezydentowi i władzom Senegalu za poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. "Może pan liczyć na wsparcie Senegalu w kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ" - zadeklarował Sall.
Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami. "Jeżeli popatrzymy na perspektywę ostatnich siedmiu miesięcy, to widać, że te relacje w przestrzeni gospodarczej, biznesowej rozwinęły się o przeszło 20 proc. w stosunku do lat poprzednich. () To ogromna dynamika" - powiedział Duda.
Wyraził nadzieję, że podpisane w czwartek porozumienia o współpracy, a także Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze będą wsparciem dla firm obecnych rynkach obu krajów, jak i tych, które chcą na nie wejść, a także ułatwią otwarcie linii kredytowych.
Duda podkreślił, że z prezydentem Senegalu rozmawiał o współpracy w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa, inwestycji, które prezydent Sall zamierza zrealizować. Chodzi o budowę linii kolejowych, infrastruktury drogowej, wydobycia surowców, nie tylko fosforytów, ale także gazu ziemnego. "Chcemy prowadzić naszą politykę przede wszystkim w dziedzinie gospodarki na takiej zasadzie, aby zyskiwały na tym obie strony" - zapowiedział.
"Rozmawialiśmy o liniach kolejowych, o autostradach, o rurociągach. To współpracach w ramach przemysłu rolnego, rolno-spożywczego. To maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, która już jest rozpoczęta, bo Grupa Azoty jest obecna w Senegalu, rozpoczęła inwestycje, które - jestem przekonany - będą powiększane, będą rozbudowywane" - zaznaczył polski prezydent.
Wymienił także współpracę w dziedzinie gospodarki morskiej, przemysłu stoczniowego, która zostanie podjęta między portem w Gdańsku a portem w Dakarze. "To współpraca, którą - mam nadzieję - rozpocznie w Senegalu Akademia Morska w Gdyni w dziedzinie edukacji. To stypendia dla studentów z Senegalu realizowane w Polsce, gdzie kształceni są inżynierowie" - zaznaczył prezydent. Przypomniał, że w rządowym programie GoAfrica Senegal jest jednym z czterech głównych partnerów w Afryce, a głównym - w Afryce Zachodniej.
Duda gratulował Senegalowi, który jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, pozycji na arenie międzynarodowej. "Państwa poparcie dla nas jest poparciem kraju, który w Afryce cieszy się autorytetem a więc ma ono ogromne znaczenie" - dodał polski prezydent.
"Wierzę także, że nasza współpraca będzie skutkowała poprawą bezpieczeństwa w Afryce, w sąsiedztwie Senegalu" - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że Polska prowadzi politykę bezpieczeństwa i solidarności międzynarodowej, brała udział w misjach pokojowych w Mali, a polscy żołnierze brali udział w ćwiczeniach wojskowych w Afryce. "Wierzę, że nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, także w dziedzinie migracji, gdzie Senegal odgrywa w Afryce niezwykle kluczową i znaczącą rolę współpracując z UE i instytucjami światowymi, będzie się pogłębiała" - mówił prezydent.
Prezydent Senegalu podkreślił, że Polska i jego kraj zawsze utrzymywały dobre stosunki. "Brakowało natomiast kontaktów na wysokim szczeblu, by nadać treści politycznej i dynamicznej naszym stosunkom i położyć podwaliny dla prawdziwego partnerstwa gospodarczego i handlowego" - dodał.
Wyraził nadzieję na budowę silnych kontaktów z polskimi przedsiębiorstwami w dziedzinach rolnictwa, agrobiznesu, przemysłu górniczego, wydobywczego fosforytów, przetwórczego i stoczniowego. Prezydent Senegalu zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są: modernizacja rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, rozwój sektora usług, turystyki, transportu i komunikacji. "Sektor taki jak przemysł - tutaj Polska ma potwierdzone doświadczenie i jak najbardziej może uczestniczyć poprzez eksploatację i przetwórstwo fosforytów na miejscu" - powiedział.
Macky Sall zaprosił polskiego prezydenta do złożenia wizyty oficjalnej w Senegalu. "Chciałbym wyrazić uznanie dla roli, którą Polska odgrywa w Europie i znakomitych osiągnięć w dziedzinie wzrostu gospodarczego" - podkreślił.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.