O obecności Kościoła podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 mówiono podczas obrad Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.
Podjęto też tematy związane z najważniejszymi wyzwaniami duszpasterskimi na przyszły rok i działalnością Caritas. Szczególną uwagę zwrócono na trudną sytuację na wschodzie Ukrainy, gdzie działalność Kościoła ma charakter misyjny. Dwudniowe spotkanie pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach. Sekretarz generalny ukraińskiego episkopatu bp Marian Buczek podkreśla, że nadchodzące miesiące to dla tamtejszego Kościoła także czas intensywnej modlitwy.
„W archidiecezji lwowskiej kończy się rok bł. Jakuba Strzemię. W grudniu przybędą jego relikwie. Natomiast w przyszłym roku na Ukrainę przybędą relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ich peregrynacja zacznie się w Poniedziałek Wielkanocny w archidiecezji lwowskiej, a potem przyjęte zostaną we wszystkich diecezjach” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Buczek. Wskazał, że w czasie spotkania omówiono także kościelne inicjatywy związane z przygotowaniami do zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. „Musimy na to wydarzenie przygotować wiernych i kapłanów, aby pokazać światu, szczególnie Europejczykom, że Ukraina jest też krajem chrześcijańskim, który w życiu codziennym kieruje się wartościami chrześcijańskimi” – powiedział bp Buczek.
Jutro łacińscy biskupi Ukrainy wezmą udział w inauguracji pierwszego roku akademickiego w Instytucie Teologicznym św. Józefa Bilczewskiego. Na uroczystość przybędzie prymas Polski, kard. Józef Glemp.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.