Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców rozpoczęło się w Gdańsku Nadzwyczajne Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy.
Następnie uczestnicy spotkania wezmą udział w konferencji zatytułowanej "Demokracja w Europie w dwadzieścia lat po pierwszych wolnych wyborach na wschód od Muru Berlińskiego - Europa w świecie w dwadzieścia lat po zimnej wojnie". Jej gośćmi będą m.in. były prezydent Lech Wałęsa, były premier Tadeusz Mazowiecki i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Stowarzyszenie Senatów Europy istnieje od listopada 2000 r. Należą do niego Senaty 15 państw: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Hiszpanii, Polski, Rumunii i Włoch oraz austriacka Rada Federalna, brytyjska Izba Lordów, holenderska Izba Pierwsza, Rady Federacji Niemiec i Rosji, a także słoweńskie Zgromadzenie Państwowe i szwajcarska Rada. Obserwatorem jest Rada Stanu Wielkiego Księstwa Luksemburga.
Celem organizacji jest m.in. zacieśnianie więzi między parlamentami Europy oraz promocja dwuizbowości jako podstawy demokratycznego parlamentaryzmu.
Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy po raz drugi odbywa się w Polsce. Pierwsze miało miejsce w maju 2004 roku w Warszawie.
Gospodarz spotkania, marszałek Bogdan Borusewicz, powiedział PAP wcześniej, że zaprosił do Gdańska przedstawicieli Senatów Europy, aby podkreślić, że to właśnie tutaj narodził się ruch społeczny, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie środkowo-wschodniej. Piątkowe spotkanie jest końcowym akcentem obchodów ogłoszonego przez Senat Roku Polskiej Demokracji.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.