Trump atakuje Clinton za skandal z mailami

W najnowszych przedwyborczych spotach telewizyjnych Donald Trump atakuje Hillary Clinton za skandal z mailami w Departamencie Stanu, przywołując postać skompromitowanego Anthony'ego Weinera, męża jej najbliższej asystentki, Humy Abedin.

"Dekady kłamstw, zacierania dowodów i skandali zapędziły w końcu do narożnika Hillary Clinton. FBI znowu prowadzi śledztwo w jej sprawie, od kiedy jej maile zostały znalezione na laptopie zboczeńca Anthony'ego Weinera" - słychać zza kadru głos komentujący serię zdjęć Weinera.

FBI wznowiło dochodzenie w sprawie używania przez Clinton prywatnego serwera mailowego do służbowej korespondencji w Departamencie Stanu. Nowe maile agenci znaleźli w komputerze Weinera w trakcie odrębnego śledztwa prowadzonego w związku z wysyłaniem przez niego swoich nagich zdjęć do nieletnich dziewcząt.

Weiner był kongresmenem z Nowego Jorku, uchodził za wschodząca gwiazdę w Partii Demokratycznej i nawet kandydował na burmistrza tego miasta, ale jego kariera załamała się po odkryciu jego ekshibicjonistycznych postępków.

Ogłoszenie sponsorowane przez kampanię Trumpa i wyemitowane w czwartek kończy się stwierdzeniem przez narratora: "Hillary nie może przewodzić krajowi będąc obiektem kryminalnego śledztwa".

Podobny spot sztab republikańskiego kandydata nadał także w środę.

Trump prowadził w czwartek kampanię najpierw na Florydzie, gdzie w południe (czasu lokalnego) odwiedził Jacksonville. Krytykował tam m.in. te sondaże, które pokazują, że w kraju i w kluczowych stanach "wahających się" wciąż prowadzi Clinton, chociaż z mniejszą przewagą niż tydzień temu - przed ogłoszeniem o wznowieniu śledztwa.

Niektóre sondaże pokazują, że Trump wysunął się nieznacznie na czoło, choć z przewagą na ogół w granicach błędu statystycznego (3-4 procent). Na 5 dni przed wyborami kandydat GOP wydaje się płynąć na wznoszącej fali.

W czwartek deklaracje poparcia Trumpa złożyli dwaj czołowi politycy republikańscy, którzy dotychczas dystansowali się od niego.

"Potrzebujemy, aby nowy prezydent, Donald Trump, był najpotężniejszym republikaninem w Ameryce" - oświadczył przywódca republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell. Senator długo zachowywał milczenie na temat partyjnego kandydata do Białego Domu po ujawnieniu taśm z jego wulgarnymi i seksistowskimi wypowiedziami i oskarżeniach o napastowanie seksualne.

Tego samego dnia największy rywal nowojorskiego miliardera do nominacji prezydenckiej, senator Ted Cruz, powiedział, że już zagłosował na niego i zależy mu, aby Trump został prezydentem. Cruz pojawił się w telewizji obok kandydata GOP na wiceprezydenta Mike'a Pence'a i oświadczył, że wbrew temu, co podają media, Republikanie są zjednoczeni wokół Trumpa.

Na przedwyborczej konwencji GOP w Cleveland w lipcu Cruz wygłosił przemówienie, w którym ani razu nie wymienił Trumpa. Został wybuczany przez delegatów i oskarżony o zdradę.

Po wiecu w Jacksonville, Trump poleciał swym samolotem do Karoliny Północnej, kolejnego stanu, który może zadecydować o wyniku wyborów. Spotkał się tam ze swymi zwolennikami w Concord i Selmie. Następnego dnia planuje wizyty w aż trzech stanach: New Hampshire, Ohio, i Pensylwanii.

Z analiz sondaży i kalkulacji głosów elektorskich wynika, że Trump musi zwyciężyć niemal we wszystkich stanach "wahających" się, aby wygrać wybory. Clinton jest w lepszej sytuacji, gdyż ma solidne poparcie w kilku wielkich stanach, jak Kalifornia, Illinois i Nowy Jork, dające dużą liczbę głosów elektorskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  wiecej »