30 października mija termin zgłaszania kandydatur na sędziego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - poinformowało we wtorek biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Trzy kandydatury mają zostać przedstawione Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy. Ostatecznego wyboru dokona Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
Ogłoszenie w sprawie wyboru kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zostało opublikowane w prasie ogólnopolskiej przez ministra spraw zagranicznych w dniach 9-12 października 2009 r.
Kandydaci mają czas na zgłaszanie swoich wniosków do 30 października 2009 r.
Dopiero po tym terminie rozpocznie się procedura zmierzająca do wyłonienia trzech kandydatów, która przesłana zostanie Sekretarzowi Generalnemu Rady Europy do 18 grudnia 2009 r. Natomiast wyboru sędziego z przesłanej przez Polskę listy dokona Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (zgodnie z art. 22 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).
W skład Trybunału wchodzi 47 sędziów z państw europejskich; z Polski jest to Lech Garlicki. Reprezentuje Polskę przed Trybunałem od 2002 roku. Wybierani są na sześcioletnią kadencję z możliwością reelekcji. Sędziowie po wyborze nie reprezentują swojego państwa. Trybunał orzeka o przestrzeganiu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Trybunał zazwyczaj rozstrzyga sprawy w składzie 7-osobowym. Od tych wyroków przysługuje odwołanie do Wielkiej Izby - wówczas sprawy rozpatrywane są w poszerzonym 17-osobowym składzie. Z Polski napływa do Strasburga około 4 tys. skarg rocznie. Najwięcej skarg napływa z Rosji, Turcji, Francji i Włoch.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.
Ordo Iuris: to bezpodstawna próba doprowadzenia do aktu uzurpacji władzy.