W sobotę 19 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się uroczystości związane z dokonaniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.
Bazylika Bożego Miłosierdzia zostanie otwarta dla wiernych już o godz. 8 rano. Wtedy również kapłani rozpoczną posługę w konfesjonałach.
Przyjazd do Krakowa zapowiadają zarówno przedstawiciele wszystkich diecezji z Polski, pielgrzymi z USA, Kanady, Niemiec czy Szwecji, a także członkowie ruchów intronizacyjnych. Obecni będą również przedstawiciele władz Polski na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.
Wejście do środka bazyliki będzie możliwe jedynie dla wiernych posiadających specjalne bilety. Pozostali będą mogli uczestniczyć w uroczystościach na placu przed świątynią, gdzie organizatorzy wydarzenia ustawią telebimy. Transmisję z całego wydarzenia będzie można również zobaczyć lub wysłuchać za pośrednictwem TV Trwam, Radia Maryja i Polskiego Radia.
Nabożeństwo o Bożym Miłosierdziu, które będzie skoncentrowane wokół krzyża, rozpocznie się o godz. 10. Następnie zebrani wysłuchają konferencji bp. Romana Pindla z diecezji bielsko-żywieckiej. O godz. 12 odprawiona zostanie natomiast uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych.
Zwieńczeniem uroczystości będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wraz z wiernymi wypowie Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
Warto podkreślić, że jubileuszowy akt ma być proklamacją wyboru i przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, poddaniem się Jezusowi, zawierzeniem i poświęceniem Mu życia osobistego, rodzinnego i społecznego, i wyrażeniem naszej woli budowania królestwa Bożego. Dlatego nie ma to być kolejny akt liturgiczny, ale głębokie zjednoczenie z Bogiem i uznanie Go za swojego Pana postawą życia.
W komentarzu wydanym przez KEP do Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana można również przeczytać, że przyjęcie Chrystusa za swojego Pana ma znaczenie zbawcze, a akt ma biblijną formułę przymierza Boga z narodem i wpisuje się w tradycję podobnych aktów, które miały miejsce w dziejach Polski i Kościoła.
Nie bez powodu więc w dokumencie znalazły się m.in.: odnowienie przymierza chrzcielnego narodu, wyrażenie wdzięczności Chrystusowi za jego miłość i łaski, przebłagalna modlitwa za grzechy osobiste i społeczne, a także zawierzenie Chrystusowi Polski i całego narodu. Co ważne, tekst aktu jest owocem dialogu i współpracy Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych KEP i przedstawicieli tych ruchów.
Wybór miejsca sobotnich uroczystości również nie jest przypadkowy. W Łagiewnikach możliwe będzie bowiem wyrażenie Bogu wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży i podjęcie zadań, jakie papież Franciszek zawarł w skierowanym do Polaków orędziu.
Warto dodać, że w niedzielę 20 listopada Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana zostanie odczytany we wszystkich świątyniach w Polsce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.