Z okazji Święta Reformacji, które obchodzone jest na pamiątkę wystąpienia ks. dra Marcina Lutra w Wittenberdze w 1517 roku, odbędzie się w ewangelickiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, nabożeństwo ekumeniczne, na którym przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich wspólnie będą modlić się o przyszłość Kościoła Powszechnego.
Jest to wyraz nowego spojrzenia na dzieło XVI wiecznej reformy Kościoła, w którym nie tyle rozpamiętujemy przeszłość, co patrzymy w przyszłość i szukamy nowych możliwości ożywienia i odnowy Kościoła w zeświecczonym świecie. W czasie nabożeństwa - które będzie miało miejsce 31 października o godzinie 17:00 - po raz piąty zostaną wręczone nagrody "Śląski Szmaragd".
"Śląski Szmaragd" jest wyróżnieniem przyznawanym wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Śląsk jako pogranicze wielokulturowe, wielonarodowe i wielowyznaniowe wniósł i wnosi znaczący wkład we współczesne procesy integracyjne naszego kontynentu poprzez charyzmat wielu osobowości cieszących się autentycznym uznaniem.
Kościół luterański na Śląsku, odgrywający w przeszłości znaczącą rolę, a obecnie jako Kościół "diaspory", pragnie tym wyróżnieniem docenić ludzi zaangażowanych w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi. W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymują: prof. dr hab. Jan Malicki - Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz kompozytor Ryszard Gabryś. Uroczystość uświetni występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyr. dr Anny Szostak.
Dotychczas "Śląskim Szmaragdem" zostali uhonorowani: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek, JE Arcybiskup Damian Zimoń, JE Arcybiskup Alfons Nossol, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. Grażyna Szewczyk, prof. dr hab. Julian Gembalski, prof. dr hab. Jan Harasimowicz, sportowiec Adam Małysz.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.