Polska Grupa Zbrojeniowa i Rolls Royce ocenią możliwości współpracy w branżach morskiej, lotniczej, systemów napędowych i sektorze energetycznym. Ramową umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Warszawie.
"Ta kooperacja umożliwia nam wkomponowanie kompetencji, które posiada Rolls Royce, w polski przemysł obronny, ale nie tylko" - powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko, podkreślając, że strategia Grupy zakłada także działalność również na rynku cywilnym. Według prezesa w ciągu trzech miesięcy będzie można wskazać, czego konkretnie będzie dotyczyć kooperacja.
"Rozpoczynamy współpracę, która ma charakter długofalowy i będzie dotyczyła maksymalnie dużej ilości zakładów w Polsce. Jesteśmy przekonani, że przede wszystkim ta współpraca przyniesie owoce w naszych zakładach w Poznaniu, zarówno w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych, jak i w zakładach w regionie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie razem z Rolls Royce'em będziemy w stanie stworzyć warunki do produkcji przemysłowej w Cegielskim" - powiedział Siwko.
Jego zdaniem kooperacja ze światowym liderem w produkcji silników do zastosowań cywilnych i wojskowych będzie oznaczała transfer technologii do polskich zakładów i nowe miejsca pracy.
"Rolls Royce działa w Polsce od prawie 20 lat; to, czego dziś jesteśmy świadkami, to rezultat długotrwałej relacji z polskim przemysłem. Mam nadzieję na wieloletnią współpracę z PGZ" - powiedział szef RR na Europę Środkową i Wschodnią Paul Kaye. Przypomniał, że grupa inwestowała w polski przemysł, zwłaszcza w sektor okrętowy, w tym w serwis, projektowanie i włączenie polskich zakładów w łańcuch dostaw. Zaznaczył, że grupa dostrzega kompetencje firm wchodzących w skład PGZ, które umożliwią współpracę przy zastosowaniach lądowych, morskich i lotniczych, zarówno w przemyśle zbrojeniowym, jak i cywilnym, w tym kolejnictwie.
Na pytanie o możliwy wspólny udział w projektach modernizacji technicznej polskiego wojska, Kaye odparł: "Jesteśmy gotowi odpowiedzieć bardzo szybko razem z PGZ na potrzeby, jakie zostaną nam zaprezentowane". Wyraził też przekonanie, że współpraca stworzy możliwości eksportu.
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że jej resort "bardzo aktywnie wspiera inwestycje zagraniczne w Polsce, szczególnie te, które korzystają z kompetencji polskich inżynierów, z potencjału intelektualnego, jaki jest w Polsce dostępny". "Ta umowa wpisuje się znakomicie we wszystkie elementy zwarte strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - dodała.
Zwróciła uwagę na kompetencje krajowego przemysłu, w tym Doliny Lotniczej, która wykorzystuje potencjał firm z całej Polski. Wyraziła przekonanie, że Polska, ze względu na wielkość, jest także atrakcyjna jako potencjalny rynek zbytu. Podkreśliła, że współpraca ma objąć nie tylko zakłady produkcyjne, ale i instytuty badawcze.
Charge d'affaires ambasady brytyjskiej w Polsce Sara Tiffin zwróciła uwagę, że porozumienie to przykład rozwijającej się współpracy przemysłowej obu krajów, a jego podpisanie następuje w czasie, gdy premier Polski z delegacją przebywa w Londynie na międzyrządowych konsultacjach.
Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które współpracują z niemiecką firmą MTU należącą do grupy Rolls Royce, oceniła, że umowa z właścicielem MTU poszerza perspektywy współpracy. "Początek to oczywiście silniki używane w Leopardach 2A4 i 2A5, od tego zaczęliśmy współpracę z MTU. Dzisiaj już naprawiamy te silniki, weszliśmy także w regenerację części" - powiedziała. Dodała, że współpraca mogłaby dotyczyć zespołów napędowych do pojazdów szynowych. "Budowa tych kompetencji wymaga czasu, to są poszczególne kroki - serwis, naprawy, montaż, a później współprodukcja - tak widzimy tę współpracę" - powiedziała.
Celem podpisanej w poniedziałek umowy ramowej jest zbadanie i ocena potencjalnej współpracy między podmiotami obu grup w dziedzinach projektowania, dostaw, obsługi, konserwacji, serwisowania, napraw produktów i systemów. Badania mają dotyczyć rozwoju w sektorach morskim, lotnictwa wojskowego i cywilnego, wojskowych i cywilnych systemów napędowych oraz w sektorze energetycznym.
Współpracę pomiędzy Rolls-Royce'em i PGZ nawiążą Rolls-Royce Polska i spółki należące do PGZ, m.in. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Stocznia Remontowa "Nauta" w Gdyni i Energomontaż-Północ Gdynia.
PGZ, która skupia ponad 60 spółek przemysłu zbrojeniowego (wszystkie państwowe zakłady tej branży), stoczniowego i nowych technologii to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Jej roczne przychody wynoszą ok. 5 mld zł.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.