Setki osób oddało we Wszystkich Świętych hołd ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz. W byłym obozie, a także na zbiorowej mogile więźniów pochowanych już po wyzwoleniu, położonej nieopodal byłego Auschwitz I, zapłonęły znicze. Zapalają je głównie oświęcimianie.
Tradycyjnie najwięcej kwiatów i zniczy złożono przed Ścianą Straceń przy bloku 11. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu co najmniej kilka tysięcy osób, głównie Polaków. Znicze stanęły także przy ruinach krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau.
W przyszłą niedzielę w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau odprawiona zostanie Droga Krzyżowa w intencji ofiar niemieckich obozów i radzieckich gułagów. Odbywa się ona od około 30 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 roku polski papież sprawował mszę świętą w byłym Auschwitz II-Birkenau.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, dwa lata później utworzono Auschwitz II-Birkenau, które stało się miejscem masowej zagłady Żydów. W obozie zgładzono co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.