W Polsce jest 680 tys. rodzin wielodzietnych. Większość przeżywa problemy finansowe, związane z dzieleniem dochodu na większą liczbę domowników. Związek Dużych Rodzin Trzy Plus nawiązał współpracę z firmą Eurocash, która przewiduje m.in. promocje sprzedażowe dedykowane rodzinom wielodzietnym.
Co czwarte polskie dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej. Liczba rodzin 3+ cały jednak czas spada. Od 2002 r. zmniejszyła się o blisko 400 tysięcy - wynika z raportu opracowanego przez IPSOS na zlecenie Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Związek Dużych Rodzin 3+ to największa w Polsce organizacja zrzeszająca rodziny wielodzietne. Od 10 lat skutecznie działa na rzecz pozytywnych zmian w polityce rodzinnej państwa, jest inicjatorem Kart Dużej Rodziny - samorządowych i ogólnopolskiej.
Od pięciu lat współorganizuje z wybranymi miastami Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin, które gromadzą ponad 1000 osób z całego kraju. Kolejny odbędzie się w Nysie. Związek jest organizatorem wielu konferencji, wykładów i warsztatów.
Poprzez Koła, których ma ponad 70, aktywnie działa w społecznościach lokalnych i wchodzi w dialog z samorządami. Obecnie liczy ponad 5,5 tys. członków.
5 grudnia Związek Dużych Rodzin 3+ podpisał wieloletnią umowę o współpracy z notowaną na warszawskiej giełdzie grupą Eurocash, będącą wiodącym dostawcą produktów dla małych sklepów.
- Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają blisko 14 tysięcy niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro-Sklep czy Gama - mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash.
- Dla nas to radość, że tak duża firma dostrzegła rodziny wielodzietne jako grupę społeczną i nasz związek. Nie tylko dlatego że jesteśmy klientami sklepów, ale podzielamy pewne wartości. Bo rodziny to także małe przedsiębiorstwa, które cechują się odwagą, nastawieniem na rozwój i dobro wspólne - powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin 3+.
- Dla Związku bardzo ważne było, że współpracuje z tysiącami polskich drobnych przedsiębiorców, często firm rodzinnych, w całej Polsce. Razem z nimi chcemy działać na rzecz rodzin wychowujących dzieci oraz promować pozytywny obraz rodziny, docierając wszędzie tam, gdzie znajdują się tak liczne placówki prowadzone przez polskich przedsiębiorców wspieranych przez Eurocash. Duża rodzina to nie "problem społeczny” wymagający rozwiązania, ale przede wszystkim suma oczywistych korzyści dla całego społeczeństwa, w tym także dla gospodarki, bo duża rodzina to także duży konsument i środowisko, w którym dorastają następcy dzisiejszych polskich przedsiębiorców - powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin 3+.
Z badań wynika, że 36 proc. wielodzietnych uzależnia decyzję o kolejnym dziecku od poprawy sytuacji finansowej, a 28 proc. od poprawy sytuacji mieszkaniowej.
Jedną z barier dzietności w rodzinach 3+ są także negatywne reakcje otoczenia na pojawienie się kolejnego dziecka w rodzinie. Najczęściej ze strony rodziców i teściów (52 proc.), sąsiadów (46 proc.), lekarzy, pielęgniarek, położnych (44 proc.).
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Związku, mimo tak niesprzyjającego klimatu społecznego wielodzietni są generalnie zadowoleni ze swojego życia (78 proc.), głównie z rodziny i miłości, którą ją łączy (93 proc.), relacji z innymi (przyjaciółmi i znajomymi) (70 proc.), oraz swojego rozwoju osobistego (60 proc.).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.