Amerykańscy katolicy i anglikanie są zgodni w kwestii reformy migracyjnej – ustalono na kolejnej, 66. sesji anglikańsko-katolickich konsultacji teologicznych w Stanach Zjednoczonych. Odbyła się ona w Waszyngtonie w dniach od 26 do 27 października, jednakże dopiero wczoraj opublikowano oficjalny komunikat.
Spotkanie rozpoczęło się od rozważenia zapowiedzi utworzenia przez Stolicę Apostolską ordynariatów dla anglikanów nawróconych na katolicyzm. Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli fakt, że decyzja Ojca Świętego potwierdza w istocie zasadniczą zgodność w wierze obu Kościołów, a także wartość wielu anglikańskich tradycji, co, jak stwierdzono, jest owocem prowadzonego od 40 lat dialogu. Ponieważ zapowiedziana konstytucja apostolska, regulująca sytuację byłych anglikanów, nie została jeszcze opublikowana, postanowiono, że szczegółowemu rozpatrzeniu tej kwestii będzie poświęcona kolejna sesja konsultacji, która odbędzie się w marcu. Tym niemniej obie strony potwierdziły niewzruszoną wolę kontynuowania dialogu.
Główny temat spotkania brzmiał: „Eklezjologia i moralne rozeznanie: wspólny fundament i rozbieżności”. W pierwszym dniu obrad rozważono podejścia obu Kościołów do problemu migracji i stwierdzono, że są one zgodne. Następnego dnia dyskutowano nad encykliką Jana Pawła II Veritatis splendor, która stanowi podstawę katolickiego nauczania moralnego. Strona anglikańska przytoczyła treści dokumentu, które są zgodne z jej tradycją. Wskazała też kwestie, które wymagają jeszcze głębszego rozważenia, a w szczególności pojęcie „czynów wewnętrznie złych”. Jak czytamy w opublikowanym wczoraj komunikacie, anglikańsko-katolickie konsultacje teologiczne miały też swój wymiar duchowy w postaci wspólnie odprawianej liturgii brewiarzowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.