Wyborcy w amerykańskim stanie Maine odrzucili we wtorek w referendum ustawę zezwalającą na małżeństwa związków osób tej samej płci - poinformowano w środę.
Ustawa została w maju przyjęta przez stanową legislaturę, ale nie weszła w życie, ponieważ jej przeciwnicy zdołali zebrać wystarczająco dużo podpisów, by sprawę rozstrzygnąć w referendum. W głosowaniu przeciwnicy małżeństw jednopłciowych zwyciężyli przewagą ok. 53 proc.
Agencja Associated Press pisze o dotkliwej porażce zwolenników małżeństw homoseksualnych w części kraju, znanej z umiarkowanego, niezależnie myślącego elektoratu.
"Instytucja małżeństwa została zachowana w Maine i w kraju" - oświadczył Frank Schubert, główny organizator kampanii przeciwników ustawy.
W sumie małżeństwa homoseksualne zostały odrzucone we wszystkich 31 stanach, w których były przedmiotem głosowania mieszkańców. Pięć stanów, począwszy od Massachusetts w 2004 roku, za którym były Vermont, New Hampshire, Connecticut i Iowa, zalegalizowało małżeństwa jednopłciowe, ale nie w drodze referendów, a decyzji legislatury lub orzeczeń sądów.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.