Jako Kościół, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań mamy szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swej wiary – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zachęcają do włączenia się w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po raz pierwszy będzie on obchodzony w niedzielę, 8 listopada.
W drugą niedzielę listopada Kościół w Polsce będzie po raz pierwszy przeżywał Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „Przez naszą modlitwę, post, przyjmowanie trudnych doświadczeń, otoczmy serdecznym współczuciem chrześcijan prześladowanych za wiarę na całym świecie” – zachęcają biskupi. Jak wyjaśnia sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik, apel ten skierowany jest do wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza do chrześcijan.
W tym roku pamięcią ogarniemy Indie, gdzie trwają pogromy chrześcijan. Biskupi zwracają też uwagę na nieustające prześladowania Kościoła w Sudanie i Wietnamie. Zachęcają do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. „Prośmy Maryję, Wspomożycielkę Wiernych, aby w prześladowanych umacniała nadzieję i poczucie, że nawet w najciemniejszych godzinach krzyża nie pozostają osamotnieni” – piszą biskupi.
Przypominają także doświadczenia naszego kraju. „Jako Kościół, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań – czego symbolem jest męczeństwo Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki – mamy szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą” – czytamy w apelu.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski tworzą: abp Józef Michalik - przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki – zastępca przewodniczącego KEP i bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny KEP. Dokument został podpisany 4 listopada br.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.