Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) zakwalifikowała w czwartek jako "zbrodnie wojenne" działania syryjskiego reżimu przeciwko oblężonym dzielnicom miasta Aleppo. Jej spotkanie odbyło się na wniosek Kuwejtu.
Sekretarz tej organizacji polityczno-religijnej Yusef al Ozaimin na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej obciążył społeczność międzynarodową odpowiedzialnością za sytuację w Aleppo. Zażądał "podjęcia pilnych działań w celu zaprzestania ludobójstwa wymierzonego przeciwko ludności syryjskiej". Jego wystąpienie nadała państwowa telewizja Arabii Saudyjskiej. Al Ozaimin zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc humanitarną i leki dla ludności przebywającej w strefie konfliktu, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów i postawienie przed sądem "zbrodniarzy wojennych". Ewakuacja uczestników walk z ostatnich oblężonych części miasta i stref kontrolowanych przez powstańców w zachodniej części prowincji Aleppo powinna być "dobrowolna, a nie przymusowa" - podkreślił sekretarz OIC.
Uczestnicy konferencji zaapelowali też o ustanowienie bezpiecznych korytarzy ewakuacji dla ludności cywilnej i o pomoc humanitarną dla ludności Aleppo. Kraje OIC były reprezentowane na spotkaniu w Dżuddzie przez ministrów spraw zagranicznych. Szef dyplomacji kuwejckiej Muhammad Sabah as-Salim as-Sabah nazwał kryzys syryjski "najgorszym we współczesnej historii". Podkreślił, że "nie jest możliwe jego rozwiązanie środkami militarnymi".
OIC powstała w 1969 roku i skupia kraje muzułmańskie; Dżudda jest jej siedzibą.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.